Współczesne panele słoneczne są bardziej wydajne

Panele słoneczne lub panele fotowoltaiczne (PV) przekształcają energię słoneczną ze słońca w użyteczną energię elektryczną do wykorzystania w domu czy firmie.

Już pod koniec XIX wieku ludzie rozumieli potencjał wytwarzania energii ze słońca. Jednak dopiero w 1954 roku opracowano ogniwa słoneczne, co doprowadziło do powstania paneli fotowoltaicznych zbudowanych z wielu ogniw słonecznych.

Współczesne panele słoneczne są bardziej wydajne

Czy panele fotowoltaiczne są opłacalną inwestycją?

Ogniwa słoneczne przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną poprzez efekt fotowoltaiczny, stąd używana zamiennie nazwa panele fotowoltaiczne. Wytworzona energia elektryczna może być następnie wykorzystana do zasilania domu, przesłana do sieci lub zmagazynowana w domowym systemie baterii słonecznych. Efekt fotowoltaiczny, czyli zdolność do generowania elektryczności ze światła słonecznego za pośrednictwem elektronów, został po raz pierwszy zaobserwowany pod koniec XIX wieku, co doprowadziło do wynalezienia pierwszego ogniwa słonecznego. Panele słoneczne nie były komercyjnie opłacalne ani naprawdę wydajne w pochłanianiu i wytwarzaniu użytecznej ilości energii elektrycznej, aż do wynalezienia wysokokrzemowych paneli fotowoltaicznych w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Od lat siedemdziesiątych energia słoneczna była powoli rozpowszechniana na całym świecie, jednak dosyć powoli ze względu na wysoki koszt instalacji. Na początku lat 2000 rządowe zachęty zaczęły sprawiać, że instalacje paneli fotowoltaicznych stały się bardziej atrakcyjne dla właścicieli domów i przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Jednocześnie spadły koszty produkcji paneli słonecznych, co dodatkowo obniżyło cenę zakupu i montażu. Technologie słoneczne stają się coraz bardziej zaawansowane z każdym rokiem i pomogą zmniejszyć emisje z elektrowni wykorzystujących paliwa kopalne poprzez dywersyfikację produkcji energii.

Jeśli chcesz wiedzieć, czy panele fotowoltaiczne są dla ciebie odpowiednią inwestycją, wejdź na stronę https://sunergo.pl/blog/oplacalnosc-fotowoltaiki/, gdzie znajdziesz więcej informacji na ten temat. Z pewnością fotowoltaika to dobry sposób, aby zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną pobieraną z sieci.