Nadmiar wilgoci – jak sobie z nim poradzić?

Wilgoć w domu potrafi przynieść opłakane skutki. Na ścianach rozwijają się grzyby i pleśń, a w organizmach domowników coraz częściej dochodzi do infekcji. W szczególności negatywne działanie odczuwają astmatycy, reumatycy oraz alergicy. Zbyt duży poziom wilgotności niełatwo zniwelować, ale stawiając na osuszacz powietrza można przywrócić prawidłowe parametry w domowych wnętrzach. Jak działa takie urządzenie i dlaczego warto je zakupić?

Osuszacz powietrza zamiast pochłaniacza wilgoci

Najtańszy sposób na walkę z nadmiarem wilgoci to specjalne pochłaniacze. Można je nabyć praktycznie w każdym markecie, ogólnodostępnym sklepie wielobranżowym, a także w punktach budowlanych. Są niewielkie, tanie, dostępne w różnych rozmiarach, a do tego coraz bardziej estetyczne. Wystarczy ustawić taki pochłaniacz w wybranym pomieszczeniu, by zbierała się w nim wilgoć.

Niestety, powyższe rozwiązanie jest doraźne i często niewystarczające. Mieszkania i domy, w których źle wykonano izolację najczęściej zmagają się z niewłaściwym poziom wilgotności. To zaś oznacza ryzyko osłabienia konstrukcji budynku, a także powstawania nieestetycznych i trudnych do usunięcia wilgotnych plan, ponadto grzybów oraz pleśni. Te ostatnie są zaś groźne dla zdrowia domowników.

Zamiast mało efektywnego w działaniu pochłaniacza wilgoci lepiej postawić na osuszacz powietrza, który można znaleźć w ofercie sklepu https://econovli.pl/. Jego zastosowanie wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu wilgotności w wybranych pomieszczeniach, niezależnie od pory roku.

Sposób działania

Na rynku dostępne są osuszacze kondensacyjne oraz adsorpcyjne. Te pierwsze są najbardziej uniwersalne i polecane do stosowania w domowych wnętrzach, ale i w biurach. Drugiego rodzaju osuszacze wybierane są do zbierania wilgoci w pomieszczeniach znacznie zimniejszych, na przykład piwnicach.

W obydwu przypadkach gromadzona jest wilgoć, z tym że modele różnią się budową, dlatego w inny sposób dochodzi do zbierania zbyt dużej ilości zawilgoconego powietrza. Efekt jednak zawsze jest ten sam – wyrównany parametr i osuszone, ogrzane powietrze.

Czas na zakupy!

Do zastosowania w mieszkaniach i domach poleca się osuszacze kondensacyjne, które są proste w obsłudze, najczęściej mobilne dzięki zaopatrzeniu w kółka ułatwiające transport, a także z dostępnością dodatkowych funkcji (w zależności od wybranego modelu). Ich atutem jest ciche działanie, wydajność oraz niewielki pobór prądu. Adsorpcyjne osuszacze są z kolei idealnym wyborem do pomieszczeń/przestrzeni o znacznie niższej temperaturze.

Dostępne obecnie na rynku urządzenia do gromadzenia nadmiaru wilgoci są nie tylko funkcjonalne i intuicyjne w obsłudze. Na uwagę zasługuje ich estetyczny wygląd, lekkość i trwałe obudowy bazujące na tworzywach sztucznych. To zatem kolejne praktyczne urządzenie dla domowników, które zadowala również pod względem wizualnym. Dzięki temu nie trzeba się martwić o to, jak będzie odbierana finalna aranżacja, w której zostanie wygospodarowane miejsce na osuszacz powietrza.