Sita techniczne odporne na zaślepianie

Codzienna praca na stanowiskach wielu branż zależna jest od skutecznego filtrowania i segregowania materiałów. Aby zwiększyć skuteczność i efektywność codziennych czynności, firmy inwestują w nowoczesne urządzenia, których głównym elementem są sita techniczne często wykonane z bardzo precyzyjne obrabianych materiałów o bardzo wysokiej odporności mechanicznej. Nawet jednak w tych zaawansowanych cudach techniki często dochodzi do zaślepiania sit, co zmusza do zatrzymywania całego procesu i wykonywania żmudnych prac polegających na demontażu i czyszczeniu urządzenia. Okazuje się, że można temu zapobiec. Aby problem nie pojawiał się, a przynajmniej pojawiał się ze zdecydowanie mniejszą częstotliwością, warto przyjrzeć się propozycji, jaką są sita strunowe.

Produkuje się je z wykorzystaniem nowoczesnej, zupełnie odmiennej technologii, a gotowy produkt na pierwszy rzut oka nie przypomina w ogóle tradycyjnych sit. Zastosowane w tych nowoczesnych produktach oczka szczelinowe, które powstają dzięki podłużnym strunom, mogą łatwo zmienić rozmiar przepuszczanej frakcji segregowanego kruszcu i dzięki temu dokonać samoczyszczenia wtedy, gdy jest ono potrzebne, lub co określony z góry czas. Każdy, kto zajmuje się zawodowo procesami segregowania i filtrowania jest w stanie bardzo szybko docenić rewolucyjność tego rozwiązania i wszystkie korzyści, które wynikają z jego zastosowania.

Szczelinowe sita techniczne – wydajność i oszczędność

Przeglądając wstęp, być może zastanawiasz się, w jakich sytuacjach można i warto zastosować takie rozwiązanie. Sprawdza się ono w każdym sorterze, który wykorzystuje sita techniczne do rozdzielania od siebie różnych frakcji materiałów sypkich, szczególnie gdy są transportowane na mokro.

Najczęściej sita szczelinowe wykorzystywane są jako sita do przesiewaczy i sita do sortowników – maszyn, które najczęściej pracują w różnych zastosowaniach w transporcie surowców mineralnych oraz w przemyśle górniczym i przetwórstwa metali.

Główne zalety sit strunowych to:

  • kształt oczek
  • możliwość samoczyszczenia podczas pracy
  • duży udział powierzchni otwartej w całkowitej powierzchni sita
  • dłuższa żywotność niż w tradycyjnych rozwiązaniach
  • ruchome przewiązki

Dzięki zaangażowaniu w procesie produkcyjnym bardzo specjalistycznej wiedzy i najnowszych rozwiązań, które nie są ciągle stosowane w konkurencyjnych rozwiązaniach, sita strunowe mogą być wykonywane z przewiązkami poliuretanowymi lub gumowymi, które montowane są jako przesuwne lub nieprzesuwne. O zastosowani konkretnego rozwiązania może zdecydować technolog na podstawie informacji przekazanej wraz z zamówieniem. Dlatego każda maszyna, która zasila park maszynowy klienta, może być zastosowana do wykonywania zupełnie innych prac i stanowić niepowtarzalne rozwiązanie, które nie ma konkurencji.

W jakich przesiewaczach montowane są sita techniczne?

Dzięki wielu możliwościom, jakie dają struny, które stanowią główny element sortujący, sita techniczne mogą być wykorzystywane do sortowania i filtrowania różnych materiałów. Aby w pełni wykorzystać możliwości sit, stosuje się trzy główne rodzaje przewiązek:

  • przewiązki typu PU – przewiązki wykonane z poliuretanu, nieprzesuwne, które montowane są na rzeszotach przesiewaczy stosujących podpory, które mogą być osłonięte profilami gumowymi,
  • przewiązki typu S – stosowane na rzeszotach przesiewaczy, w których podpory są wykonane z płaskowników, te przewiązki są typu przesuwnego,
  • przewiązki typu R – najczęściej stosuje się je na rzeszotach przesiewaczy, w których podpory wykonane są z rur lub innych siłowników o okrągłym przekroju, przewiązki typu R są typu przesuwnego.

Wszystkie nowoczesne rozwiązania w zakresie sit strunowych i wszystkich innych rodzajów sit technicznych powstają w Centrum Badawczo-Rozwojowym, w którym zatrudnieni są najlepiej wykształceni inżynierowie, dysponujący wielkim doświadczeniem praktycznym. Dzięki temu wszystkie wprowadzane na rynek rozwiązania mogą być od razu stosowane w urządzeniach produkcyjnych, bez potrzeby prowadzenia zakładowych testów wydajnościowych i wytrzymałościowych.