Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy zakupie komputera?

Podczas gdy wielu użytkowników przeszła na laptopy, istnieje kilka bardzo dobrych powodów, aby rozważyć komputer stacjonarny. Na przykład są świetnymi komputerami dla rodziny, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby dzieciaki wymknęły się do sypialni z całym komputerem.

Podobnie możesz określić przestrzeń, która jest tylko do pracy umożliwiając wygodną pracę w domu. Po podłączeniu do dużego monitora lub telewizora komputer może pełnić funkcję centrum multimedialnego do przechowywania i odtwarzania ulubionych filmów, muzyki i zdjęć, może służyć także do gier. I chociaż laptopy z pewnością mają wystarczającą moc, aby grać w nawet najbardziej wymagające gry, komputer stacjonarny pozwala wymieniać niektóre komponenty na nowsze, ponieważ nowe gry wymagają nowego sprzętu, zwłaszcza mocnej karty graficznej. Duża obudowa komputera to z pewnością wygoda, w wymianie nowych podzespołów, ale także lepsze możliwości chłodzenia wydajnego procesora. Obecnie coraz więcej osób skłania się do instalacji chłodzenia wodnego, ponieważ standardowe radiatory nie dają rady odprowadzać temperatury przy najwyższym obciążenie.

Obecnie znajdziemy obudowy dedykowane do instalacji bardzo wydajnego chłodzenia wodnego, radiator można zamontować na górze obudowy. Dodatkowo bez problemu pomieszczą się dwa wiatraki 12 centymetrów. Za pomocą jednego systemu chłodzenia wodnego można obsłużyć zarówno procesor, jak również kartę graficzną. Większa obudowa to także możliwość zamontowania dwóch kart graficznych, jeżeli komputer ma służyć do obróbki grafiki czy video. Jeżeli jednak komputer ma służyć do wykorzystania domowego przeglądania stron, czy pracy z pakietami biurowymi, wystarczą mniejsze obudowy i mniej rozbudowane systemy chłodzenia. Zanim kupisz nowy komputer stacjonarny, powinieneś zrozumieć, w jaki sposób procesor i pamięć RAM wpływają na wydajność systemu. Musisz wziąć pod uwagę, które urządzenia peryferyjne chcesz mieć, takie jak porty, złącza i napędy optyczne. Specyfikacje, których powinieneś szukać w komputerze, powinny być określone przez twoje potrzeby. Na przykład szybkość twojego komputera zależy od tego, co zamierzasz z nim zrobić. Do komputera do gier potrzebujesz szybkiego procesora i wystarczającej ilości pamięci operacyjnej, a także potężnej karty graficznej. Jeśli planujesz używać komputera do przeglądania Internetu i wykonywania prostych zadań związanych z wydajnością, takich jak przetwarzanie tekstu, wystarczająca jest tańsza wersja. Podczas gdy istnieje mnóstwo różnych procesorów do komputerów stacjonarnych, większość z nich pochodzi od dwóch producentów: AMD i Intel. Procesory Intel zazwyczaj oferują lepszą wydajność, ale są droższe niż procesory AMD.

Jednak główne różnice między procesorami to liczba ich rdzeni i względna prędkość. Najlepiej jest poszukać komputerów w swoim przedziale cenowym, a następnie zbadać procesory, aby upewnić się, że mają wystarczającą moc do określonych celów. Pamięć RAM odgrywa dużą rolę w szybkości i wydajności komputera. Zaleca się, aby mieć co najmniej 8 GB pamięci, ale 16 GB zapewnia lepszą długoterminową wydajność. Podczas gdy niektóre komputery stacjonarne nadal polegają na tradycyjnych dyskach twardych HDD, większość nowszych komputerów jest wyposażona w dyski półprzewodnikowe SSD do przechowywania i buforowania danych. Dyski SSD są lepsze, ponieważ są szybsze, wydajniejsze i trwalsze niż dyski HDD. Przy zakupie dysków twardych należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy, rozmiar i szybkość. Nowoczesny dysk twardy do komputerów stacjonarnych powinien mieć co najmniej 1 TB przestrzeni. Jeśli nie grasz w gry komputerowe z grafiką 3D, nie musisz się martwić o dedykowaną kartę graficzną. Ci, którzy chcą grać, powinni rozważyć kartę z co najmniej 2 GB wbudowanej pamięci. Sprawdź ile i jakie porty zewnętrzne są dostępne na komputerze do użytku z przyszłymi urządzeniami peryferyjnymi. Najlepiej jest mieć komputer z co najmniej sześcioma portami USB. Wiele komputerów zawiera także czytniki kart SD. Szeroki wybór komputerów stacjonarnych znajdziesz na stronie https://vobis.pl/komputery.