Czym się kierować wybierając karnisze

W przypadku zastosowania w oknach znajdujących się na jasnej ścianie, ciemne karnisze mają tę zaletę, że zapewniają ciekawy kontrast.

Ciemniejsze odcienie karniszy metalowych czy drewnianych dobrze kontrastują z bielą, pastelami, a także jaśniejszymi neutralnymi kolorami. Jednak taki ciemny kolor karnisza nie będzie dobrze prezentował się na ciemniejszych lub głębszych kolorach farby, dlatego warto wtedy zdecydować się na nieco jaśniejszy karnisz metalowy lub drewniany. Ponadto karnisze ciemne na listwach okiennych z ciemniejszego drewna mogą wtapiać się zbyt mocno, aby stracić wpływ zarówno na wygląd, jak i na ogólne wykończenie.

Czym się kierować wybierając karnisze

Karnisz sufitowy może być niemal niewidoczny

Dostępne w różnych wykończeniach, dzisiejsze metalowe karnisze i ozdobne drewniane pręty nadają się również do szerokiej gamy stylów, od klasycznych plisowanych draperii po swobodne i gładkie zasłony. W zależności od pożądanego efektu pręty i zwieńczenia karniszy mogą być równie dekoracyjne jak same zasłony. Panele z tkaniny można zawiesić na pierścieniach lub nowoczesnych klipsach, a popularne współczesne zasłony czasami mają wbudowane przelotki, aby stworzyć eleganckie, szyte na miarę wykończenia okien.

Wielu właścicieli domów decyduje się na warstwowe osłony na okien, przezroczyste firanki, a także dekoracyjne plisowane zasłony lub zwieńczone pasującą lub kontrastującą falbaną. Do takich osłon okiennych pomocne są zestawy podwójnych karniszy, w funkcjonalnym metalowym lub dekoracyjnym wykończeniu z drewna. W bardziej nowoczesnych przestrzeniach do sufitów można przymocować dyskretne pręty poprzeczne. Inną opcją jest ukrycie mechanizmu karniszy za falbaną, ozdobnym gzymsem lub panelem architektonicznym.

Szeroki wybór karniszy oferuje sklep internetowy rolmajster.pl – karnisze sufitowe sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Z pewnością karnisze metalowe mogą być dekoracyjne lub bardziej dyskretne, znajdziemy również prawie niewidoczne karnisze sufitowe, które można na różne sposoby maskować, będą one zatem dobrym rozwiązaniem do różnorodnych stylów wnętrz. Metalowe karnisze z prostymi zwieńczeniami lub zaślepkami mogą również pasować do nowoczesnych lub industrialnych aranżacji wnętrz.