Co warto wiedzieć o klimatyzacji przemysłowej?

Urządzenia regulujące temperaturę i wilgotność wykorzystywane są na wielu gałęziach przemysłu.

O ile w Polsce – ze względu na panujący klimat – korzystanie z klimatyzacji w mieszkaniach nie jest aż tak powszechne, to trudno obyć się bez tego sprzętu w centrach handlowych, halach produkcyjnych, w biurach lub w instytucjach publicznych.

Obecność klimatyzacji, szczególnie w przestrzeniach przemysłowych, nie jest tylko kwestią komfortu, ale także jest ona wymagana z uwagi na zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Ponadto jej funkcjonowanie pozwala spełnić określone normy technologiczne obowiązujące w zakładach. Zatem klimatyzacja nie tyle jest luksusem, ile wymogiem.

Klimatyzatory – co zapewniają?

Klimatyzacja przemysłowa odpowiada za regulowanie temperatury, wilgotności i ruchów powietrza. Jej zadaniem jest, to żeby warunki były, jak najlepiej dostosowane do celów produkcyjnych. Ich optymalizacja musi być dostosowana do specyfiki danego wyrobu – w przeciwnym wypadku może się on się uszkodzić, zdeformować lub po prostu może stracić na swej jakości, przez co nie zostanie zaklasyfikowany do sprzedaży. Niektóre wyroby cukiernicze lub papiernicze można wytwarzać wyłącznie przy spełnieniu określonych norm związanych z temperaturą pomieszczenia.

Klimatyzatory przemysłowe wykorzystywane są także w tzw. pomieszczeniach czystych. Są to takie przestrzenie, w których wymogi dotyczące jakości powietrza są ściśle określone. Przykładami takich pomieszczeń są np. hale do przemysłu farmaceutycznego i spożywczego, ale również sale operacyjne w szpitalach. Zatem klimatyzacja odpowiada też za filtrowanie powietrza w celu pozbawiania go zanieczyszczeń. Dzięki temu zachowywana jest sterylność.

Co warto wiedzieć o klimatyzacji przemysłowej?

Jak wybrać klimatyzację?

Dobór klimatyzatora uzależniony jest od specyfiki danego pomieszczenia, czyli przede wszystkim od tego, jaki celom ono służy. Rzecz jasna klimatyzacja instalowana w biurach przede wszystkim powinna odpowiadać za regulację temperatury, lecz nie zwraca się szczególnej uwagi na to, by dodatkowo zapewniała ona wysoką sterylność powietrza. Natomiast warto wiedzieć o tym, że klimatyzator to jedne z wielu narzędzi, które ma zapewniać bezpieczeństwo w danym miejscu pracy. Decydując się na zainstalowanie urządzenia regulującego temperaturę powietrza, należy wziąć pod uwagę również następujące czynniki: bezpieczeństwo przeciwpożarowe, ochrona przed hałasem oraz właściwe umiejscowienie panelu do sterowania. Oczywiście nie bez znaczenia jest też powierzchnia danego pomieszczenia.