Skąd się właściwie bierze chrapanie i jak się tego pozbyć

Szacuje się, że chrapanie dotyka połowy osób dorosłych na całym świecie.

Występuje nawet u niektórych dzieci. Chrapanie jest powszechne, ale jego nasilenie i konsekwencje zdrowotne mogą się znacznie różnić. Chrapanie może być lekkie, sporadyczne lub niepokojące i może być oznaką poważnego zaburzenia oddychania związanego ze snem, czyli bezdechu sennego. Znajomość przyczyn chrapania, tego, co je powoduje, kiedy stanowi zagrożenie dla zdrowia, jak je leczyć i jak sobie z tym radzić, może poprawić zdrowie i wyeliminować taką częstą przyczynę problemów ze snem. Chrapanie jest spowodowane wibracją tkanek w pobliżu dróg oddechowych w tylnej części gardła. Podczas snu mięśnie rozluźniają się, zwężając drogi oddechowe, a gdy oddychamy, poruszające się powietrze powoduje trzepotanie tkanek i hałas. Niektórzy ludzie są bardziej podatni na chrapanie ze względu na rozmiar i kształt mięśni i tkanek szyi. W innych przypadkach nadmierne rozluźnienie tkanki lub zwężenie dróg oddechowych może prowadzić do chrapania. Niektóre czynniki, które przyczyniają się do wyższego ryzyka chrapania, obejmują otyłość, spożycie alkoholu przed snem, palenie papierosów, przekrwienie błony śluzowej nosa, duże migdałki, język lub podniebienie miękkie, odchylona przegroda lub polipy nosa, oraz otwarte w czasie snu usta. Są różne sposoby na chrapanie, i jeśli dolegliwości nasilą się, warto wypróbować skuteczne sposoby na chrapanie. Chociaż ludzie w każdym wieku, w tym dzieci, mogą chrapać, jest to bardziej powszechne u osób starszych. Mężczyźni chrapią częściej niż kobiety.

Obturacyjny bezdech senny to zaburzenie oddychania, w którym drogi oddechowe zostają zablokowane lub zapadnięte podczas snu, powodując powtarzające się przerwy w oddychaniu.

Na stronie http://sposobynachrapanie.pl znajdziesz więcej porad na temat zwalczania chrapania. Chrapanie jest jednym z najczęstszych objawów tego schorzenia, ale nie wszystkie osoby, które chrapią, mają bezdech senny. Sporadyczne chrapanie jest normalne i nie wymaga badań lekarskich ani specjalistycznego leczenia, ale możemy zażywać tabletki na chrapanie.