Zasada działania paneli fotowoltaicznych

Coraz częściej na dachach naszych budynków możemy zobaczyć panele słoneczne, dzięki nim możemy przekształcać energię słoneczną w elektryczną lub cieplną.

Pozawala to na oszczędności, dzięki czemu będziemy mniej płacili za prąd, czy też zmniejszą się koszty ogrzewania domu. Ogniwo słoneczne składa się z kilku warstw. Ze względu na efekt fotoelektryczny najważniejszy jest materiał z jakiego wykonany jest półprzewodnik. Najczęściej stosuje się tutaj krzem, jest on stosowany w ogniwie słonecznym. Górna część ogniwa słonecznego jest również pokryta warstwą antyrefleksyjną. Zapewnia to, że wrażliwe technologicznie ogniwa są chroniona przed wpływami środowiska, w ten sposób będziemy mogli także zminimalizować straty ciepła. Funkcjonalność ogniwa słonecznego opiera się na efekcie fotoelektrycznym, który przekształca światło słoneczne w elektryczność. Odbywa się to poprzez materiał półprzewodnikowy, zwykle krzem, który zmienia swoje ładunki pod wpływem światła lub ciepła. W dwóch oddzielnych warstwach krzemu ogniwa słonecznego znajduje się dodatni lub ujemny nośnik ładunku. W zależności od dostępnego budżetu i miejsca zastosowania, możesz wybrać konkretny typ kolektora słonecznego. Dwoma najczęściej stosowanymi typami kolektorów słonecznych są kolektor płaski i kolektor rurowy. W przypadku kolektorów płaskich stosuje się konwencjonalne materiały izolacyjne do izolacji absorbera słonecznego. Dlatego koszty tego rodzaju kolektorów słonecznych są niższe niż w przypadku kolektorów rurowych. Dzięki nim izolacja jest osiągana w samym elemencie poprzez wytworzenie próżni. Nie jest wymagana dodatkowa izolacja, a straty energii w postaci ciepła są zminimalizowane. Obecnie prowadzonych jest wiele badań nad zmniejszeniem strat ciepła, oraz ogólnym zwiększeniem wydajności kolektorów słonecznych.

W skrócie chodzi o to aby z jak najmniejszej powierzchni uzyskać jak największą ilość energii.

Zwiększenie wydajności mogło by pozwolić na opłacalność instalacji paneli w miejscach mniej nasłonecznionych. Dodatkowo prowadzone są badania nad zmniejszeniem wagi, co pozwoliło by na montaż na dachach o lekkiej konstrukcji. Obecnie powszechnie wykorzystywane są inwertery Fronius. Inwerter inaczej zwany falownik to jeden z ważniejszych elementów każdej instalacji fotowoltaicznej. Jego zadaniem jest zamiana prądu stałego, produkowanego przez panele słoneczne, na prąd zmienny, taki jaki występuje w naszych gniazdkach elektrycznych. Inwertery działają przez cały czas, wytwarzając prąd zmienny w czasie rzeczywistym. Jeżeli nie wykorzystuje,y całej mocy, wówczas nadwyżka prądu trafia do sieci energetycznej. Oczywiście w zależności od tego jaką sieć mamy zainstalowaną powinniśmy dobrać właściwy inwerter. Mogą być to przykładowo inwertery sieciowe, które mogą współpracować ze standardową siecią elektryczną. Mogą to być także inwertery, które obsługują baterie, tego rodzaju falowniki znajdziemy w instalacjach magazynujących energię elektryczną we własnym zakresie.

Oczywiście na rynku dostępne są także inwertery hybrydowe, które mogą zarówno magazynować energię jak również wysyłać ją do sieci.

Mogą one produkować prąd jedno lub trójfazowy. Przede wszystkim falowniki należy rozróżnić w zależności od tego, czy są zainstalowane w systemie autonomicznym, czy w systemie fotowoltaicznym podłączonym do sieci. Ponadto falowniki są zróżnicowane w zależności od liczby modułów, które są do nich podłączone. Falownik poza siecią pobiera prąd stały z akumulatora. Oznacza to, że jest dopasowany do napięcia akumulatora. Jednocześnie falownik poza siecią po stronie wyjściowej, czyli po stronie wyjścia prądu przemiennego, musi oferować tyle mocy, ile potrzebuje podłączony odbiornik. Napięcie wyjściowe samodzielnych falowników jest zatem regulowane i nie jest zależne od obciążenia. Poszukując odpowiedniego sprzętu warto zwrócić uwagę na inwertery Solaredge. Dopasowane są do one do różnych sieci, dzięki czemu można je zamontować w wielu różnych systemach fotowoltaicznych. Dzięki dużej wytrzymałości i niezawodności możemy częściej spotkać je w domowych jak również w systemach o większej mocy.