Sterowanie zdalne oświetleniem – nowoczesne technologie w domach

Intensywny rozwój technologiczny ostatnich latach robi imponujące wrażenie. Coraz więcej rozwiązań, które jeszcze niedawno były tylko ciekawostką, powoli staje się powszechnie wykorzystywanym standardem. Dotyczy to w zasadzie wszystkich dziedzin życia, w tym również domowego oświetlenia. Spore grono konsumentów decyduje się na wykorzystanie w swoich domach inteligentnych opraw, które pozwalają między innymi na zdalne sterowanie oświetleniem w domu. Na czym to polega i czy rzeczywiście warto na to postawić? O tym napiszemy poniżej.

Czym są lampy inteligentne?

Smart oświetlenie do domu zyskuje wielu zwolenników, gdyż zupełnie odmienia oblicze wnętrz mieszkalnych. Dzięki nowoczesnym technologiom nowoczesne urządzenia oświetleniowe pozwalają na zautomatyzowanie wielu procesów oraz zdalne sterowanie nie tylko jednym punktem świetlnym, ale tak naprawdę wszystkimi lampami w domu i ogrodzie.

W oprawach inteligentnych stosuje się energooszczędne źródła światła LED, wyróżniające się wysokim stopniem zaawansowania technologicznego, przez co oprócz zwykłego włączania lub wyłączania można kontrolować również inne parametry.

Jak steruje się inteligentnym oświetleniem w domu lub biurze?

Inteligentne systemy oświetleniowe, sterowane przy pomocy scentralizowanego komputera, mogą być kontrolowane na wiele różnych sposobów.

Podstawowym rozwiązaniem są praktyczne panele szklane, umieszczane na ścianach. Można je nazwać następcami klasycznych włączników. Co ciekawe, przy pomocy szklanej płytki steruje się różnymi elementami systemu oświetleniowego, a także reguluje się poszczególne, kluczowe parametry samego światła (np. natężenie, temperaturę barwową, kolor światła). Dzięki temu zwiększa się komfort korzystania z domowych wnętrz oraz perfekcyjnie dostosowuje warunki do bieżących potrzeb użytkowników.

Nowoczesne rozwiązania zdalne – jak sterować smart lampami?

Szklane włączniki to jednak nie jedyna opcja. Smart oświetlenie daje bowiem znacznie więcej możliwości, które sprawiają, że często nie trzeba nawet podnosić się z kanapy, by dostosować warunki do okoliczności.

Idealnym rozwiązaniem stają się zdalne urządzenia do sterowania oświetleniem. Jakie są najpopularniejsze produkty? Klienci chętnie decydują się na:

  • piloty,
  • aplikacje mobilne,
  • asystentów głosowych.

Piloty są już znane od lat. Dzięki ich pomocy zyskuje się pełną kontrolę nad wszystkimi punktami świetlnymi w domu.

Jeszcze wygodniejszą opcją są aplikacje, instalowane bezpośrednio na urządzeniach mobilnych, jak telefony i tablety z systemem Android lub iOS. Co je wyróżnia? W ich przypadku nie ma ograniczeń lokalizacyjnych. Można sterować domowymi lampami z niemal dowolnego miejsca na świecie, jeśli tylko ma się dostęp do Internetu. Dodatkowo nie trzeba myśleć o noszeniu przy sobie w domu dodatkowego urządzenia. Wystarczy do wszystkiego prywatny telefon, który przecież większość z nas ma zawsze w zasięgu ręki. Rozwiązania tego typu udostępnia sklep https://lampy.it/.

Osoby, które wykorzystują na co dzień popularnych asystentów głosowych, mogą wykorzystać ich do sterowania domowym, inteligentnym oświetleniem. Przy pomocy prostych komend da się bowiem włączyć lub wyłączyć poszczególne lampy oraz całe zespoły źródeł światła, a także dopasować poszczególne parametry światła.

Dodatkowe wsparcie – czujniki ruchu i zmierzchu

Oprócz standardowych urządzeń do zdalnego sterowania, można wykorzystać praktyczne czujniki. W wielu domach montuje się choćby sensory ruchu lub zmierzchu.

Pierwsze z nich przydają się zwłaszcza na klatkach schodowych i w korytarzach, choć warto rozważyć użycie ich również w innych pomieszczeniach. Dzięki tym prostym urządzeniom można bowiem zaoszczędzić sporo na oświetleniu domu, zwłaszcza gdy mamy zwyczaj zapominać o wyłączaniu światła, gdy wychodzimy z danego pomieszczenia.

Czujniki zmierzchu to natomiast świetna opcja do ogrodu. Sensory sprawiają, że przydomowa przestrzeń staje się bezpieczniejsza i bardziej komfortowa. Światło włącza się wtedy, gdy jest potrzebne, a my nie musimy odrywać się od przyjemnego relaksu lub potykać się w ciemności w drodze do włącznika.

Funkcjonalne i wygodne oświetlenie smart

Inteligentne oświetlenie w domu pozwala na znacznie więcej. Dzięki takim produktom usprawnia się funkcjonowanie w przestrzeni, zwiększa komfort domowników, a niejednokrotnie również obniża wysokość domowych rachunków. Warto zatem zacząć traktować je jako narzędzie do wykorzystania, a nie tylko ciekawostkę technologiczną.