Lokal do wynajęcia to świetna lokata kapitału

Wynajmując mieszkanie czy też różnego rodzaju lokale powinniśmy pamiętać o tym, aby podpisać właściwą umowę z najemcą.

Z pewnością jest to dość typowa umowa, gdzie powinniśmy zawrzeć warunki na jakich zostaje wynajęte mieszkanie, naturalnie na początku umowy powinny znaleźć się nasze dane osobowe spisane na podstawie dowodu osobistego czy innego dokumentu. Taka umowa spisywana jest w dwóch jednakowych egzemplarzach dla każdej ze stron, powinniśmy zawrzeć tam oczywiście czas trwania umowy, określamy także warunki oraz okres wypowiedzenia. Naturalnie na umowie powinna znaleźć się także kwota czynszu, opis całego lokalu, ewentualnie sprzętów, które będą znajdowały się w wynajmowanym mieszkaniu.

Lokal do wynajęcia to świetna lokata kapitału

Jak sporządzić dobrą umowę wynajmu lokalu?

Warto zwrócić uwagę, iż obecnie coraz częściej wynajmujemy lokale przynajmniej częściowo umeblowane, będzie to przykładowo łazienka, i że często kupujemy meble na wymiar, często także znajduje się tam sprzęt do zabudowy, przykładowo zmywarka czy też lodówka. Dlatego też podczas wynajmu powinniśmy opisać meble całego mieszkania, wszystkie sprzęty AGD, które się tam znajdują. Podobnie w przypadku łazienki możemy opisać ewentualną pralkę czy też stan kabiny prysznicowej. Warto zadbać o wszystkie szczegóły, aby na koniec najmu odebrać mieszkanie w odpowiednim stanie, tak aby nie było niedomówień.

Warto zwrócić uwagę, że jeżeli powstały różnego rodzaju szkody ze strony najemcy, wówczas powinien on pokryć przykładowo koszty naprawy czy też wymiany. Dodatkowo także w umowach często określa się kaucję za mieszkanie, z której mogą zostać pokryte różnego rodzaju szkody powstałe podczas użytkowania lokalu. Z drugiej strony jednak jeżeli szkoda nie powstała z winy najemcy, jednak przykładowo była to awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej czy też awaria instalacji elektrycznej, wówczas wynajmujący, czyli właściciel lokalu, powinien dokonać napraw we własnym zakresie.

Jeżeli chcemy uniknąć osób nieuczciwych, wówczas możliwa jest weryfikacja najemcy przez internet, będziemy mogli w ten sposób otrzymać różne dane, przykładowo dotyczące zatrudnienia, historii kredytowej danej osoby, tak aby upewnić się, iż wynajmujemy nasz lokal odpowiedniej osobie.