Jak otrzymuje się obraz organów wewnętrznych pacjenta?

Aparaty USG wykorzystują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazu organów wewnętrznych.

Jest to urządzenie często wykorzystywane także do monitorowania ciąży, jest to badanie bezpieczne ponieważ wykorzystuje fale dźwiękowe. Zdjęcia wykonane za pomocą ultrasonografu mogą pomóc w diagnozowaniu różnego rodzaju chorób, zmian wewnętrznych. Jednym z najważniejszych elementów ultrasonografu jest głowica, czyli element który odpowiedzialny jest za przesyłanie fal do wnętrza naszego ciała. Osoba, która wykonuje badanie, przesuwa ultrasonograf po naszym ciele, które dodatkowo posmarowane jest specjalnym żelem ułatwiającym przenikanie fal.

Jak otrzymuje się obraz organów wewnętrznych pacjenta?

Zasada działania ultrasonografu

W zależności od tego, jaki element naszego ciała będzie badany, wykorzystuje się inne zakresy fal, które będą dostosowane do rodzaju organu czy też tkanki. Obraz trafia następnie do monitora, na którym lekarz może obejrzeć organy wewnętrzne, można także wydrukować obraz. W tym przypadku powstaje obraz o różnych odcieniach, im obraz jest ciemniejszy, tym gęstość danego organu jest większa. W ten sposób zatem można łatwo wykryć guzy, różnego rodzaju zmiany. Oczywiście głowice mogą posiadać różne kształty w zależności od rodzaju badania. Możemy za pomocą ultrasonografu zbadać przykładowo trzustkę, wątrobę czy też nerki. USG może ujawnić różne guzki czy też torbiele, dodatkowo posłuży do diagnozowania problemów z mięśniami, naczyniami krwionośnymi czy też stawami. Możemy także zbadać bark, łokieć czy też nadgarstek.

Badanie ultrasonografem to bardzo szybka diagnostyka. Pacjenci, którzy czują ból przykładowo w jamie brzusznej, mogą zostać zbadani przy pomocy USG, a następnie skierowani na odpowiednie leczenie. Dzięki temu placówki medyczne mogą szybko diagnozować, obsługiwać pacjentów. Dlatego też USG wykorzystywane jest w wielu szpitalach, przychodniach. Oczywiście można wykorzystać obecnie bardzo nowoczesne urządzenia, które mogą stworzyć obraz o wysokiej rozdzielczości, dodatkowo dostępne są także urządzenia, które mogą stworzyć obraz 3D.

Jeżeli chcemy zakupić ultrasonograf, warto odwiedzić sklep oferujący Sprzęt medyczny – VIKIMED, możemy zakupić tam różnego typu ultrasonografy oraz bardzo wiele głowic. Dodatkowo firma zajmuje się profesjonalnym serwisem, diagnostyką sprawności głowic. Dzięki czemu można naprawić sprzęt, wykonać jego regenerację.