Dezynfekcja w środkach komunikacji miejskiej

Ozon jest wytwarzany naturalnie przez promieniowanie UV czyli światło słoneczne i wyładowanie wysokiego napięcia czyli burze z piorunami.

Charakterystyczny zapach, który unosi się na zewnątrz po burzy, to zapach ozonu. Jest to jeden ze sposobów, w jaki natura oczyszcza powietrze, którym oddychamy. Ozon składa się z trzech cząsteczek tlenu. Powstaje, gdy UV lub ładunek elektryczny przechodzi przez cząsteczkę tlenu O2 i rozbija ją. Kiedy pojedyncze atomy łączą się, stają się trzema atomami tlenu, który jest teraz wysoce utlenioną cząsteczką zwaną ozonem. Gdy naładowana statycznie cząsteczka ozonu O3 kontaktuje się z materiałem zdolnym do utleniania, takim jak bakterie, wirusy, pleśnie i inne drobnoustroje, ozon skutecznie je niszczy. Ta sama zasada jest wykorzystywana podczas ozonowania, czyli dezynfekowaniem za pomocą ozonu. Obecnie kiedy żyjemy w dobie zagrożenia koronawirusem należy często dezynfekować różnego rodzaju pomieszczenia ale także pojazdy. Z pewnością miejsca szczególnie narażone na roznoszenie się wirusa to pojazdy komunikacji miejskiej. Poręcze w autobusie, siedzenia i okna dotykane są codziennie przez dużą liczbę różnych osób.

Codziennie autobusami komunikacji miejskiej przemieszcza się codziennie bardzo duża liczba pasażerów.

Koronawirus może być aktywny przez pewien czas, dlatego trzeba zadbać o odpowiednie odkażanie. Podobnie mogą być narażone pociągi, czy taksówki. Można w nich wykonać specjalistyczne ozonowanie. Dzięki temu można skutecznie pozbyć się wirusa. Z pewnością ozonowanie to także możliwość pozbycia się różnych drobnoustrojów. Mogą być to roztocza, które znajdują się na siedzeniach, pamiętajmy także o systemach klimatyzacji w środkach transportu. Poza tym ozonowanie może usuwać także zapachy, także z tapicerki. Środki komunikacji miejskiej powinny być odkażane szybko aby można było używać ich podczas kolejnych kursów. Użycie chloru mogłoby pozostawić nieprzyjemny zapach. Ozon natomiast w wyniku reakcji chemicznych zamieni się w tlen, który uniesie się do atmosfery. Dzięki temu środki transportu zostaną szybko przygotowane do dalszej pracy.