Co może pójść nie tak w montażu kominka?

Usługi montażu kominka we Wrocławiu

Kominek to nie tylko skuteczny sposób na ogrzanie domu. Jego blask buduje bowiem wyjątkową atmosferę, a przy jego cieple gromadzi się cała rodzina, by spędzić wspólnie wieczór, rozmawiając o minionym dniu. Aby jednak móc w pełni korzystać z funkcjonalności takiego rozwiązania, warto wystrzegać się błędów w trakcie jego montażu. Które z nich popełniane są najczęściej? Sprawdź, jakie pułapki czyhają na Ciebie w trakcie budowy kominka.

Jak dobrać kominek do wnętrza domu?

Kominek ma nie tylko ogrzewać, ale również i wzbogacać wystrój wnętrza. Niewłaściwa decyzja w tym zakresie to z kolei krok w stronę aranżacyjnej porażki i zaburzenia harmonii przestrzeni. ,,To właśnie dlatego naszym klientom doradzamy, by przy wyborze kominka kierowali się nie tylko jego estetyką, ale również i wielkością pomieszczenia czy jego wystrojem i charakterem” – podkreśla właściciel firmy Kominki Lexus Andrzej Słoninka, z której ofertą zapoznasz się na stronie sloninka.pl lub przyjeżdżając pod adres ul. Jelenia 56, 54-242 Wrocław, gdzie znajduje się jej siedziba. I tak do nowoczesnych wnętrz, będą pasować kominki wykończone naturalnymi kamieniami, do pomieszczeń w tradycyjnym stylu warto wybrać kominki z kafli czy cegieł, zaś kominki portalowe doskonale sprawdzą się salonach o nieco mniejszym metrażu.

Gdzie zamontować kominek?

Wybór niewłaściwego miejsca montażu to jeden ze zdecydowanie najczęściej popełnianych błędów, wynikających często z lekceważenia podstawowych zasad. Warto wiedzieć jednak, że umiejscowienie urządzenia rzutuje w znacznej mierze na jego późniejsze działanie. Tym samym kominek powinien być usytuowany tak, by możliwa była prawidłowa cyrkulacja powietrza. Z pewnością nie sprawdzą się tutaj zbyt małe pomieszczenia, co warto mieć na uwadze, decydując się na tego rodzaju inwestycję. Błędem będzie również jego montaż w pobliżu mebli czy okien panoramicznych. W pierwszym przypadku rośnie bowiem ryzyko nadmiernego nagrzewania się pozostałych elementów wyposażenia wnętrza, w drugim natomiast ruch powietrza będzie negatywnie wpływał na proces spalania.

Jak zadbać o prawidłową wentylację?

Kolejnym błędem, popełnianym często w trakcie montażu kominka, będzie brak właściwej wentylacji, warunkującej właściwy przepływ powietrza. Na skutek takich zaniedbań:

  • pomieszczenie wychładza się w bardzo szybkim tempie,
  • pojawiają się trudności z rozpaleniem ognia,
  • dochodzi do zadymienia przestrzeni na skutek cofania się dymu do wnętrza domu,
  • wzrasta ryzyko zaczadzenia domowników.

By uniknąć takich problemów, należy zainwestować w kompatybilne kratki wentylacyjne i nawiewniki okienne, doprowadzające powietrze z zewnątrz, sprawdzając jednocześnie, czy komin posiada oddzielny kanał wentylacyjny, pozwalający na jego odpowiedni przepływ.

Największe błędy podczas montażu kominka

Jakie szkło kominkowe wybrać?

Mówiąc o pomyłkach w trakcie montażu, rzutujących na późniejsze użytkowanie kominka, nie należy zapominać także o tych, które dotyczą wyboru szkła, stanowiącego jeden z najważniejszych elementów całej instalacji. Takie szkło musi być:

  • wykonane z materiału żaroodpornego,
  • odporne na zmiany temperatury,
  • odpowiednio dopasowane do pozostałych elementów kominka,
  • wyjątkowo szczelne, by dym i iskry z paleniska nie przedostawały się do pomieszczenia.

Szkło kominkowe powinno być również łatwe w czyszczeniu, co gwarantuje komfort użytkowania. W taką koncepcję doskonale wpisują się płaskie szyby, znacznie łatwiejsze w konserwacji. Alternatywnym rozwiązaniem będą z kolei ich gięte odpowiedniki, wymagające znacznie więcej wysiłku, by utrzymać odpowiedni poziom estetyki.

Jaką rolę pełni izolacja cieplna?

Pominięcie warstwy izolacji cieplnej to nie tylko często popełniany błąd, ale również i nagminna praktyka nieuczciwych wykonawców, chcących obniżyć koszty inwestycji, aby zyskać nieco więcej gotówki. Takie działanie niesie jednak ze sobą nieprzyjemne konsekwencje. Na jego skutek obudowa kominka będzie się bowiem nadmiernie nagrzewać. Proces ten może doprowadzić nawet do jej pęknięcia, generując konieczność kosztownego remontu. Aby temu zapobiec, warto upewnić się, czy już na etapie montażu instalacja zyskała prawidłową izolację, na którą składa się wełna mineralna wraz z odpowiednią warstwą aluminium.

W jaki sposób zabezpieczyć miejsce wokół kominka?

Decydując się na montaż kominka, warto zadbać również o miejsce dookoła niego, o czym zapomina wielu inwestorów. To sporych rozmiarów błąd, który może skutkować uszkodzeniem podłogi, zwiększając jednocześnie ryzyko niebezpiecznego pożaru. To właśnie dlatego podłogę warto zabezpieczyć materiałem, charakteryzującym się wysokim poziomem odporności na wysokie temperatury. Mowa tutaj przede wszystkim o płytkach ceramicznych lub kamieniu. Nie należy także zapominać o izolacji miejsca, w którym kominek dotyka ścian, a także o usunięciu z jego otoczenia przedmiotów, mogących ulec zapaleniu po uwolnieniu się iskry z paleniska.