Ceglane płytki jako wykończenie ścian

Ceglane płytki jako wykończenie ścian

Jeżeli podobają Ci się ciepłe, rustykalne wnętrza, na pewno przypadną Ci do gustu płytki ze starych cegieł z rozbiórki budynków. Cegła cięta na płytki to coraz modniejszy i częściej stosowany sposób wykańczania i dekorowania ścian. Przy pomocy tych materiałów możesz ozdobić powierzchnię całej ściany lub jej fragment. Płytki z cegieł mają wiele zalet, o których przeczytasz w dalszej części tego artykułu. Dowiesz się z niego także, jak powstają, jak należy je układać i jak dbać, aby przez wiele lat mogły się podobać.

Jak powstają płytki z lica cegły?

Aby mogły powstać płytki, które oferuje Państwu sklep ceglana fantazja, konieczne jest wcześniejsze zdobycie odpowiedniego surowca. W tym przypadku jest to klasyczna cegła, wykorzystywana przed laty do wznoszenia domów, stajni oraz innych budynków. Cegły takie, mimo upływu długiego czasu, w dalszym ciągu świetnie się prezentują i zachowują swoje wszystkie walory użytkowe i estetyczne. Po zgromadzeniu materiału, cegły są cięte na mniejsze płytki, średnio grubości ok. 2 cm. Z jednej cegły można uzyskać od 4 do 5 płytek. Najcenniejsze i najbardziej pożądane są oczywiście lica cegły, które pozwalają uzyskać realistyczny efekt muru ceglanego.

Gdzie układać ceglane płytki?

Płytki z cegły znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym i użytkowym. Można je używać do wykańczania fragmentów ścian w salonie, ściany za łóżkiem, ściany w przedpokoju za wieszakami czy w kuchniach, układając je na ścianie pomiędzy blatem roboczym a wiszącymi szafkami. Wykorzystując ten materiał, można uzyskać bardzo realistyczny wygląd. Tworzymy również wnętrza, które noszą cechy stylu rustykalnego, loftowego lub industrialnego, zależnie od sposobu użycia płytek z cegły i zestawienia ich z innymi materiałami.

Jakie zalety mają ceglane płytki na ścianę?

Na rynku mamy bardzo duży wybór materiałów wykończeniowych na ściany. Począwszy od różnego rodzaju farb, poprzez tapety, tynki strukturalne, aż po okładziny imitujące beton i prawdziwe ceglane płytki. Te ostatnie naszym zdaniem mają najwięcej zalet. Zarówno tych czysto praktycznych, jak i emocjonalnych.

  • Każda płytka z ciętej cegły jest jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna.
  • Za każdą z takich płytek kryje się długa i bogata historia. Cegły, z których powstają, liczą po kilkanaście lub kilkadziesiąt lat i budowano z nich różne obiekty.
  • Płytki z cegieł są odporne na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury.
  • Do ich układania nie potrzeba specjalistycznych narzędzi i umiejętności. Jakiekolwiek nierówności i niedoskonałości ładnie wpisują się w naturalny wygląd cegieł.
  • Ceglane płytki bardzo dobrze wyglądają w towarzystwie drewna, kamienia, stali i normalnych tynków.
  • Okładziny z cegieł mają szerokie zastosowanie w salonie, sypialni i kuchni. Można ich także używać w pomieszczeniach mokrych, po wcześniejszym zaimpregnowaniu.

Jak układać płytki z cegły licowej?

Okładziny z cegły ciętej układa się na ścianie w podobny sposób jak np. płytki ceramiczne. Używa się do tego specjalnych zapraw klejowych, gwarantujących dużą przyczepność i elastyczność połączenia. Poniżej przedstawiamy skróconą instrukcję montażu takich płytek na ścianie.

  • Powierzchnia ściany powinna zostać oczyszczona z luźnych fragmentów farby i tynku, a następnie dokładnie zagruntowana.
  • Jeśli są jakieś ubytki w powierzchni, należy je uzupełnić i poczekać do całkowitego wyschnięcia i stwardnienia.
  • Płytki kleimy z zachowaniem około 8 do 10 mm spoin, w czym pomagają specjalne plastikowe listwy.
  • Zaprawę klejową nanosimy bezpośrednia na tył płytek, a następnie dociskamy je do ściany, kontrolując przy pomocy poziomicy prawidłowe ułożenie.