Jaka jest różnica między gruntową i powietrzną pompą ciepła?

Pompy ciepła to innowacyjne urządzenia, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów. Wielu z nich zastanawia się jednak czy wybrać powietrzną pompę ciepła, czy też zainwestować w pompę gruntową – znacznie drożą, choć bardziej wydajną. By nieco pomóc w podjęciu tej trudnej decyzji podpowiadamy, jaka jest różnica między gruntową i powietrzną pompą ciepła oraz od czego powinien być uzależniony ostateczny wybór.

Skąd pompy pobierają ciepło?

Źródło ciepła to zdecydowanie najważniejszy czynnik, różniący gruntowe i powietrzne pompy. Powietrzna pompa ciepła pobiera bowiem ciepło z zewnętrznego powietrza, z kolei jej gruntowy odpowiednik jako źródło energii wykorzystuje ciepło z gruntu. Jak podkreślono na stronie firmy, oferującej Montaż Pomp Ciepła Kraków – Pompy gruntowe i powietrzne, dostęp do takich źródeł jest w zasadzie nieograniczony. Pompy gruntowe cieszą się wysoką efektywnością pracy, a energię pobierają one przez sondę albo kolektor gruntowy lub zasobnik lodu. Atutem pomp powietrznych będą w tym przypadku niższe koszty inwestycji. Warto wiedzieć jednak, że efektywność pracy urządzenia spada, wraz z obniżaniem się temperatury na zewnątrz budynku. Takich problemów nie odczuwają natomiast posiadacze pompy gruntowej, gdyż temperatura gruntu nie ulega znacznym wahaniom, utrzymując się z reguły na stałym poziomie.

Jak wygląda montaż pompy ciepła i jakie są jego koszty?

Jedną z najważniejszych różnic, pomiędzy powietrzną i gruntową pompą ciepła, jest sposób montażu. Instalacja urządzeń, czerpiących energię z powietrza, jest bowiem znacznie łatwiejsza, niż to bywa w przypadku ich gruntowych odpowiedników. Te wymagają bowiem wykonania stosownych odwiertów i przygotowania terenu pod instalację. Takie prace należy zaplanować już na etapie budowy domu lub jego modernizacji. Jak nietrudno się domyślić, koszty inwestycji będą w tym przypadku znacznie większe, niż przy montażu powietrznych pomp ciepła, umieszczanych na ogół na zewnętrznej ścianie budynku. Jak można przeczytać na stronie https://sevro.pl/pompy-ciepla/uslugi/, prowadzonej przez firmę, oferującą montaż i serwis pomp ciepła, takie rozwiązanie jest aż o połowę tańsze od pomp gruntowych. Dotyczy to jednak wyłącznie kosztów inwestycyjnych. Jak się bowiem okazuje, koszty eksploatacyjne będą niższe w przypadku gruntowych pomp ciepła, co wiąże się z ich większą wydajnością, zwłaszcza w okresie zimowych mrozów.

Czy pompy ciepła są bezpieczne dla środowiska?

Zarówno gruntowa, jak i powietrzna pompa ciepła, to urządzenia bezpieczne dla środowiska naturalnego. Są one ekologiczną alternatywą dla tradycyjnie do tej pory wykorzystywanych systemów ogrzewania budynków, którą warto wziąć pod uwagę, rozważając wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań do swojego gospodarstwa domowego. Warto podkreślić jednocześnie, że to właśnie pompy gruntowe oddziałują na środowisko naturalne w mniejszym stopniu. Nie potrzebują one bowiem energii elektrycznej, by wytworzyć ciepło, pobierając je w całości z odnawialnego źródła.

Jak wybrać najlepszą pompę ciepła?

Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Idealny wybór podyktowany będzie bowiem wieloma czynnikami, które należy dokładnie przeanalizować, by uniknąć przykrego rozczarowania. Przede wszystkim będą to koszty inwestycyjne, ale również warunki gruntowe czy lokalizacja. Warto również przeanalizować dokładnie własne preferencje, omawiając ewentualne wątpliwości z profesjonalistami w tej dziedzinie. Trzeba poznać jednocześnie wady i zalety obu rozwiązań. Jak się bowiem okazuje, pompy powietrzne są znacznie tańsze i łatwiejsze w montażu, ale ich wydajność spada w niskich temperaturach. Z kolei gruntowe pompy ciepła wymagają szeroko zakrojonej inwestycji oraz sporej ilości miejsca, którego nie można zagospodarować w inny sposób. Niemniej jednak z ich możliwości można korzystać przez cały rok, uzyskując komfort cieplny przy niskich temperaturach oraz chłodząc pomieszczenia w okresie letnich upałów.