Ekstrakt z mango – skuteczna walka z otyłością

Ekstrakt z afrykańskiego mango (Irvingia gabonensis) to nowość w suplementacji odchudzania. Podczas gdy mieszkańcy Kamerunu na zachodnim wybrzeżu Afryki od stuleci używają nasion afrykańskiego mango jako zagęstnik zup i sosów, mango afrykańskie zyskało ostatnio na popularności w innych częściach świata.

Ale nie jako żywność, tylko jako środek wspomagający odchudzanie co może również pomóc obniżyć poziom cholesterolu. Najczęściej cytowana analiza właściwości odchudzających afrykańskiego mango została opublikowana w czasopiśmie Lipids in Health and Disease. W tym badaniu 102 osoby przyjmowały 150 mg opatentowanego ekstraktu z afrykańskiego mango (IGOB131) lub placebo dwa razy dziennie przez dziesięć tygodni. Pod koniec badania ludzie w grupie afrykańskiego mango zrzucili średnio 12 kilogramów, podczas gdy ludzie w grupie placebo prawie nie stracili na wadze. Obwód talii, procent tkanki tłuszczowej, poziomy cholesterolu całkowitego i LDL, miary stanu zapalnego w organizmie oraz poziom glukozy we krwi znacznie się poprawiły w grupie przyjmującej afrykańskie mango. Takie zmiany pomagają obniżyć ryzyko zespołu metabolicznego, który jest prekursorem chorób serca i cukrzycy. Mniejsze badanie wykazało, że ekstrakt z african mango znacznie obniżył skurczowe ciśnienie krwi i poziomy trójglicerydów oraz podniósł zdrowe dla serca poziomy cholesterolu HDL. Dowody wskazują, że afrykańskie mango działa na poziomie komórkowym, wpływając na hormony związane z metabolizmem tłuszczów. Leptyna jest hormonem, który pomaga regulować apetyt. Zwykle, gdy dana osoba ma dość jedzenia, poziom leptyny wzrasta, sygnalizując, że należy odłożyć widelec. Leptyna nie działa jednak tak samo u osób otyłych. Zamiast mówić mózgowi: „Jesteś już pełny”, poziom leptyny nadal rośnie u osób otyłych, bez towarzyszącego mu komunikatu o zaprzestaniu jedzenia. Zażywanie afrykańskiego mango doprowadziło do prawie 49% spadku poziomu leptyny w jednym badaniu.

W tym samym badaniu afrykańskie mango znacznie zwiększyło poziomy adiponektyny. Ten hormon pełni rolę przeciwzapalną i obniżającą poziom cukru we krwi, a więc pomagającą zapobiegać zachorowaniu na cukrzycę. Dotychczasowe badania dotyczące african mango wydają się wskazywać, że jest bezpieczny. Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi były problemy ze snem, ból głowy i nadmierne gazy. Co jest ciekawe, skargi te zgłaszano równie często u osób przyjmujących placebo, jak u osób przyjmujących african mango. Jeśli zdecydujesz się wypróbować afrykański suplement z mango, poszukaj produktów niezawierających wypełniaczy i unikaj produktów, które dostarczają więcej aktywnego składnika niż ilość stosowana w badaniach klinicznych (150 mg na kapsułkę). Chociaż suplement wydaje się bezpieczny, wciąż jest zbyt wcześnie, aby wyciągać wnioski na temat stosowania afrykańskiego mango w większych ilościach oraz długotrwale. W razie wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania suplementów diety warto poradzić się lekarza lub dietetyka, który udzieli nam fachowej porady.