Wełna mineralna to ceniony materiał izolacyjny, powszechnie wykorzystywany do ocieplania i wygłuszania różnego rodzaju obiektów. Można kłaść ją zarówno na ściany, jak i podłogi, dachy czy stropy. Taka uniwersalność sprawia, że wiele osób planujących budowę lub docieplenie budynku zastanawia się nad zakupem dużych ilości tego materiału. Aby zakup był udany, warto wiedzieć, na które parametry wełen mineralnych zwracać uwagę i jakie właściwości powinien mieć odpowiedni model.
Jakie są rodzaje wełny mineralnej?
Wełna mineralna to trwały, nieodkształcający się zbyt łatwo materiał, którego cechy pozwalają na zabezpieczenie pomieszczenia przed utratą ciepła. Nie niszczeje pod wpływem wielu rodzajów czynników chemicznych, dlatego przez długi czas zachowuje swoją formę i właściwości. Dobranie odpowiedniego modelu wełny mineralnej nie jest niestety łatwe, ponieważ na rynku funkcjonuje wielu producentów tych materiałów, a oferowane przez nich produkty nierzadko istotnie różnią się parametrami. Podstawowy podział wełny mineralnej związany jest z różnicą między stosowanymi w produkcji materiałami i prezentuje się następująco:
- wełna mineralna skalna (kamienna) – do produkcji tego rodzaju materiału wykorzystuje się takie surowce jak kamień bazaltowy, żużel wielkopiecowy, brykiet mineralny czy dolomit.
- wełna mineralna szklana — w produkcji tej odmiany wełny również używane są niektóre skały, jednakże tworzona jest ona przede wszystkim na bazie wypalanej stłuczki szklanej i z piaskiem kwarcowym.
Którą wełnę mineralną wybrać?
Wełna mineralna skalna czy szklana — dylemat ten często towarzyszy osobom stojącym przed zakupem tego elementu izolacji. Wybór odpowiedniej wełny nie musi być trudny, jeśli w tym procesie uwzględnimy specyfiką pomieszczenia oraz miejsca, w którym docelowo ma znaleźć się warstwa tego materiału. Na początku warto wziąć pod uwagę przyszłą lokalizację.
Wełna pokrywająca obiekty o lekkiej konstrukcji również powinna być dość lekka, jednak w przypadku izolacji masywniejszych obiektów sprawa ma się nieco inaczej. Osadzona w nich warstwa materiału będzie poddawana większemu naciskowi, dlatego nie może zbyt łatwo się giąć i odkształcać. Jeśli chodzi o odporność na ściskanie, lepsze parametry w tym zakresie wykazuje wełna skalna. Taki model znajdziesz na przykład na stronie https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/welna-szklana-welna-mineralna/rockwool-toproll-super-skalna-welna-mineralna-do-poddaszy-200-cm-2-5-m2-683634.html. Wełna szklana to z kolei alternatyw dla lżejszych budynków, gdzie duże znaczenie ma nieobciążanie zanadto konstrukcji nośnej.
Wybór wełny mineralnej — na jakie parametry zwrócić uwagę?
Jakość każdej wełny mineralnej określana jest na podstawie różnego rodzaju parametrów. Właściwości techniczne każdego egzemplarza informują również o tym, do jakich zastosowań dany model będzie najlepszy. Wybierając produkt, warto zwrócić uwagę na takie parametry jak współczynnik przewodzenia ciepła (im niższy, tym lepsze właściwości termoizolacyjne), wymiary oraz klasa palności. Istotna jest także grubość (wełna mineralna 20 cm to najbardziej uniwersalny model).