W jaki sposób można skorygować położenie stawu przy paluchu sztywnym

Jeśli masz zapalenie stawów w stopie, może to prowadzić do wystąpienia takich dolegliwości, jak halluksy, palec młotkowaty, czy paluch sztywny.

Jeśli cierpisz z powodu takich dolegliwości, przede wszystkim postaraj się schudnąć, prowadzić aktywny tryb życia oraz nosić wygodne obuwie. Dodatkowa waga obciąża kości stóp, więc staraj się zwracać uwagę na dietę i regularnie ćwiczyć. Te modyfikacje stylu życia mogą pomóc ci poczuć się lepiej i opóźnić postęp choroby, ale mogą nie zatrzymać postępu choroby zwyrodnieniowej stawów. W butach zawsze powinieneś mieć wystarczającą ilość miejsca na palce, więc uważnie je dobieraj do kształtu stopy. Często pomocne może być znalezienie dobrego buta do chodzenia lub sportowego. Jeśli jednak ta opcja nie zadziała, lekarz ortopeda może również zalecić wykonane na zamówienie wkładki do butów, które odciążą stawy. W jaki sposób można skorygować położenie stawu przy paluchu sztywnym

Fizjoterapeuta lub inny pracownik służby zdrowia może pokazać ci, jak wykonywać rozciąganie i ćwiczenia stóp.

W niektórych przypadkach pomocna może być szyna lub laska do chodzenia, co może pomóc ci poczuć się bardziej stabilnie. Dostępne są również w sprzedaży skarpety kompresyjne, które mogą pomóc w radzeniu sobie z chorobą. Można również wypróbować okłady z lodu i naprzemienne kąpiele stóp w celu złagodzenia dolegliwości bólowych. Jeśli dolegliwości nie zmniejszają się a staw jest coraz bardziej wykrzywiony, należy zgłosić się do lekarza ortopedy w celu rozpoczęcia leczenia. Lekarz może wstrzyknąć kortykosteroidy bezpośrednio do uszkodzonego stawu, aby zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból. Skuteczne może być pojedyncze wstrzyknięcie kortykosteroidu, ale w razie potrzeby można je powtarzać 3 lub 4 razy w roku. Jeśli mamy zaawansowany paluch sztywny, lekarz może również zalecić zażywanie leków przeciwzapalnych wykupowanych na receptę aby uśmierzyć ból, takie jak miejscowe żele, maści lub tabletki. W cięższych przypadkach lekarze mogą chirurgicznie usunąć uszkodzoną chrząstkę i ustawić staw w prawidłowej pozycji. Można to zrobić za pomocą płytki i śrub lub drutów. Operacja jest jednak ostatecznością i stosuje się takie rozwiązanie w sytuacji, kiedy inne metody leczenia nie są skuteczne i nie zmniejszają bólu.