Na czym polega obróbka metali?

Metal jest surowcem, który używany jest stale w przemyśle i jest bardzo ceniony dzięki swojej plastyczności. Metal idealnie nadaje się do tworzenia trwałych odkształceń, przy czym nie musimy martwić się o jego osłabienie czy zniszczenie. Dzięki obróbce plastycznej możemy zmieniać dowolnie jego kształt, wymiar lub strukturę.

Szukając profesjonalnych firm, które skupiają się właśnie na pracy w metalu, warto szukać takich, które wyróżniają się doświadczeniem w metaloplastyce, ale również w usługach użytkowych takich jak usługi ślusarskie Bydgoszcz czy spawanie Bydgoszcz. Zależnie od stosowanej przy obróbce metodzie, możemy podzielić je na kilka kategorii.

Pierwszą z nich jest walcowanie, które polega na kształtowaniu brył metalu, znajdującymi się pomiędzy dwoma elementami, które się obracają. Mogą to być tarcze, walce lub rolki. Walcowanie stosuje się m.in. do wytwarzania kształtowniki, a zwłaszcza profili C. Kolejnym sposobem jest ciągnienie, czyli metoda, która wybierana jest wielokrotnie przy produkowaniu elementów konstrukcyjnych takich jak druty, kształtowniki czy pręty. Ta metoda jest niekosztowna i można przy niej zaoszczędzić sporo materiału.

Bardzo popularną metodą obróbki jest gięcie i obróbka metali Bydgoszcz, która polega na zmianie kształtu metalu, bez naruszania jego długości. Tutaj najczęściej stosowana jest technologia CNC. Z metali giętych wykonuje się wiele urządzeń i elementów w branżach takich jak produkcja czy budowlanka. Z pewnością każdy słyszał również o metodzie kucia metalu, jest to w zasadzie metoda stosowana od wieków i w jej przypadku wykorzystuje się piece i nagrzewnice. Istotne jest tu również użycie odpowiednich narzędzi, takich jak młoty, prasy czy kowarki.

Zapewne mniej znaną metodą jest wyciskanie metalu, jednak jest ona niezwykle istotna i używania do wytwarzania prętów i otworów o bardziej skomplikowanych kształtach. Elementy wykonane tą metodą cechują się gładkością i precyzyjnymi wymiarami. Ostatnią metodą jest cięcie metali, które wykonuje się za pomocą laser lub wody. Najlepiej wykorzystywać laser, ponieważ pozwala on na optymalizację czasu i kosztów produkcji danych elementów. Laser pozwala również na produkowanie bardziej skomplikowanych elementów.

Jeżeli szukasz dla swojego biznesu komponentów metalowych, wybierz profesjonalną firmę, która zajmuje się produkcją określonego rodzaju fabrykatów