Jak wybrać odporne i wytrzymałe płytki?

W wielu sklepach z materiałami budowlanymi oferowana jest piękna terakota, ceramika, oraz gres na podłogę.

Płytki charakteryzują się doskonałą jakością oraz wspaniałym wyglądem, oczywiście możemy liczyć na bardzo różnorodną gamę wymiarów, dzięki czemu każda osoba znajdzie coś odpowiedniego do swojej kuchni czy też łazienki. Pamiętajmy iż na ścianach najlepiej sprawdzi się ceramika, natomiast na podłogę warto wybrać gres szkliwiony, który będzie odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią.

Jak wybrać odporne i wytrzymałe płytki?

Parametry płytek ważne dla użytkowania

Oczywiście płytki posiadają wiele różnych parametrów, które będą istotne zwłaszcza w przypadku płytek podłogowych, warto więc sprawdzić parametry na pudełku lub też w katalogu. Oczywiście powinniśmy sprawdzić ścieralność płytki, która określana jest skrótem PEI, jest to 5 klas. W tym przypadku im klasa jest wyższa, tym płytka jest bardziej odporna na ścieranie, z pewnością dzięki temu będziemy mogli wybrać płytki, które będą służyły nam przez lata. Oczywiście w łazience nie możemy zastosować na podłodze płytek śliskich, dlatego wybieramy płytki o większej antypoślizgowości, są one oznaczone symbolem R. Wykorzystywane są oznaczenia od R9 do R13 przy czym im wyższa wartość tym płytka jest mniej śliska, będzie bardziej bezpieczna w przypadku podłogi.

Naturalnie liczy się jakość, powinniśmy wybierać płytki lepszego gatunku, dzięki temu będą one dobrze do siebie pasowały, będą posiadały równe boki jak również nie będą różniły się odcieniem. Warto pamiętać, iż przykładowo płytki gresowe w trakcie produkcji są wypalane, wówczas niektóre z nich mogą się nieco różnić odcieniem czy też rozmiarami. Dodatkowo dostępne są także płytki rektyfikowane, są to płytki, które posiadają docięte brzegi, aby dobrze do siebie pasowały. Coraz większą popularnością cieszą się także płytki nietypowe przykładowo o strukturze oktagonu, mogą być te płytki, które w całości się ze sobą łączą lub też do których możemy dokupić małe płytki które uzupełniają wzór. Oczywiście możemy w tym przypadku wybrać różne kolory, mogą być te płytki czarne, kremowe, mogą być to także płytki które posiadają różnego rodzajów motywy który stworzą wzór na ścianie czy też na naszej podłodze.

Dobrym przykładem jest seria płytek Moonlight, możemy dzięki niemu stworzyć bardzo wyjątkowe wnętrza zarówno w naszej łazience jak również w kuchni. Bardzo ciekawą ofertę na tego rodzaju płytki znajdziemy na stronie https://e-plytki.eu/pl/c/MOONLIGHT/6044, możemy zamówić tam płytki pierwszego gatunku, które z pewnością będą służyły nam przez wiele lat.