Jak można szybko wykryć jaskrę

Jeśli twój wzrok się pogarsza, masz bóle głowy, oczu lub zaburzenia widzenia, powinieneś jak najszybciej udać się na wizytę do okulisty, który sprawdzi powody takich problemów.

Jeśli lekarz podejrzewa wystąpienie jaskry, okulista przeprowadzi kompleksowe badanie oczu. Takimi badaniami mogą być pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego (tonometria), badanie pod kątem uszkodzenia nerwu wzrokowego z badaniem rozszerzonego oka i badaniami obrazowymi, sprawdzenie obszarów utraty wzroku (badanie pola widzenia), pomiar grubości rogówki (pachymetria), sprawdzenie kąta drenażu (gonioskopia).

Jak można szybko wykryć jaskrę

Gdzie można wykonać badania na obecność jaskry

Uszkodzeń spowodowanych przez jaskrę nie można niestety cofnąć. Ale leczenie i regularne kontrole w gabinecie okulistycznym kontrole pomóc spowolnić lub zapobiec utracie wzroku, zwłaszcza jeśli chorobę wykryje się we wczesnym stadium. Jaskra jest leczona poprzez obniżenie ciśnienia w oku, jest to ciśnienie śródgałkowe. W zależności od sytuacji, twoje opcje mogą obejmować krople do oczu na receptę, leki doustne, leczenie laserowe, operację lub kombinację kilku z tych metod leczenia.

Leczenie jaskry często zaczyna się od kropli do oczu na receptę. Mogą one pomóc w zmniejszeniu ciśnienia w oku, poprawiając odpływ płynu z oka lub zmniejszając ilość płynu wytwarzanego przez oko. Krople stosuje się raz lub nawet trzy razy dziennie w zależności od twojego stanu. Jeśli same krople do oczu nie obniżą ciśnienia w oku do pożądanego poziomu, lekarz może również przepisać lek doustny, zwykle inhibitor anhydrazy węglanowej. Inne opcje leczenia obejmują terapię laserową i różne zabiegi chirurgiczne. Mają one na celu poprawę drenażu płynu w oku, a tym samym obniżenie ciśnienia śródgałkowego.

Jeśli szukasz gabinetu okulistycznego w swojej okolicy, możesz wpisać w wyszukiwarkę internetową słowa okulista jaskra Warszawa i zobaczyć wyniki. Ponieważ przewlekłe formy jaskry mogą zniszczyć wzrok i spowodować ślepotę, zanim pojawią się jakiekolwiek oznaki lub objawy, należy pamiętać o czynnikach ryzyka, jak wysokie ciśnienie wewnętrzne w oku (ciśnienie śródgałkowe), wiek powyżej 60 lat, schorzenia, takie jak cukrzyca, choroby serca, wysokie ciśnienie krwi i anemia sierpowata, duża krótkowzroczność lub dalekowzroczność, uraz lub niektóre rodzaje operacji oka.