Traktory rolnicze – optymalna eksploatacja

Traktory rolnicze

Traktory rolnicze to maszyny, od których wiele zależy. Są nieodłącznym wsparciem dla rolników, ale żeby służyły przez długie lata, należy o nie odpowiednio dbać. Szczególnie obecnie, kiedy intensywność ich pracy i zużywanie są coraz większe. Nieodpowiednie użytkowanie, obsługa techniczna i brak dostatecznej ochrony może sporo kosztować rolnika. Żeby tego uniknąć, zaleca się codzienne rytuały konserwacyjne, które pozwolą tego uniknąć.

Codzienna konserwacja

Codzienna konserwacja to gwarancja, że pewnego dnia maszyna będzie pracować na dobrym, stałym poziomie i nie zaskoczy rolnika usterka, której można było zapobiec. Traktory rolnicze to pojazdy, które wymagają nawet więcej zainteresowania niż na przykład auta osobowe. Od ich sprawności zależy praca rolnika. Nie można więc lekceważyć codziennej konserwacji. Co powinno się na nią składać? Przede wszystkim czyszczenie, smarowanie, sprawdzanie układów, wymiana płynów. Wykonanie tych czynności umożliwi rozpoczęcie bezawaryjnej pracy. Istotne jest również kontrolowanie ubytków lakierniczych. Jeżeli takie są, należy jak najszybciej je pokryć. W przeciwnym razie mogą ulec korozji oraz niszczeć pod wpływem chemikaliów, w środowisku których pracuje traktor. Ich zabezpieczenie jest kluczowe dla ochrony układów elektronicznych.

Traktory rolnicze – garażowanie

Ważnym elementem, dzięki któremu traktor będzie służył rolnikowi przez długie lata, jest odpowiednie garażowanie. Tak, jak wszystkie inne pojazdy, maszyny rolnicze niezbyt dobrze znoszą działanie czynników atmosferycznych, szczególnie mróz i wilgoć. Z tego powodu powinny być przechowywane w zamkniętym pomieszczeniu o utwardzanym podłożu. Należy garażować traktory rolnicze zawsze w tym samym miejscu. Dzięki temu łatwiej będzie zdiagnozować takie problemy, jak przeciekanie.

Traktory rolnicze

Zgodnie z zaleceniami

Równie ważną kwestią, co garażowanie traktora jest dokładna i szczegółowa znajomość danych technicznych pojazdu oraz zaleceń producenta. Dzięki temu można zmniejszyć skutki eksploatacji i cieszyć się sprawną maszyną. Obowiązkowo należy również wykonywać regularne przeglądy okresowe. Bardzo istotny jest fachowy przegląd przeprowadzony po sezonie rolniczym. W jego trakcie specjalista z autoryzowanego serwisu sprawdza wszystkie systemy, zapoznaje się z historia uszkodzeń maszyny oraz przeprowadza wywiad z jej użytkownikiem. Następnie może przeprowadzić testy elektroniczne – silnika i układu paliwowego. Fachowiec kompleksowo zajmie się traktorem i zakończy przegląd uzupełnieniem wszystkich filtrów i olejów.

Praca na roli uczy przezorności i dokładności. Należy stosować się do tych zasad również w kontekście użytkowania maszyn. Rolnik musi być przygotowany na intensywną pracę i musi pamiętać, że wykonuje ją przy pomocy maszyny. Powinien więc zadbać, aby ona w takim samym stopniu była gotowa na działanie. Odpowiednia konserwacja, garażowanie, regularne przeglądy i stosowanie się do zaleceń producenta sprawi, że rolnik wykorzysta sezon rolniczy w pełni.