Obecność sit przemysłowych podczas wielu procesów związanych z obróbką żywności lub surowców jest bardzo ważna.
Dzięki nim możliwe jest sortowanie materiału na ten nadający się do użycia i ten, który musi być poddany utylizacji lub innym celom przetwórczym. Sita będące elementami separatorów, przesiewaczy lub urządzeń filtracyjnych pozbawiają materiał brudu, pyłu, kurzu, większych drobin, a nawet dzielą go ze względu na kolor.
Od precyzji przesiewu zależy rodzaj sit, jakie zainstalujemy do swego urządzenia. Większość z nich wykonana je ze stali, natomiast w wielu przemysłach wymiennie stosuje się także sita gumowe lub sita tworzone z poliuretanu. Szczególnie te wykonane z gumy cieszą się dużym zadowoleniem w wielu branżach. Jak się okazuje, stanowią one doskonałą alternatywę dla ciężkich i stalowych sit. Czym się charakteryzują? Do jakiego materiału się nadają?
Czym charakteryzują się sita gumowe w przemyśle?
Wytrzymałość oraz efektywność sit gumowych sprawia, że postrzeganie sit wykonanych ze stali jako jedynych odpowiednich modeli do przesiewu staje się nietrafione. Sita gumowe również dobrze spełniają swoje zadanie i jednocześnie cechują się lekkością, dużą powierzchnią otwartą przesiewu oraz odpornością na ścieranie.
Do jakiego materiału nadają się sita gumowe?
Ten rodzaj sit poleca się szczególnie do przesiewania i klasyfikacji materiału suchego oraz stosunkowo lekkiego. Sita gumowe wykorzystuje się także do sortowania niewielkich surowców kopalnych.
Sita stalowe i sita gumowe – które warto wybrać?
Oczywiście wybór sit poprzedzony musi być ustaleniem, z jakim materiałem będą one miały do czynienia. Tym samym wszystkie parametry sit takie jak: grubość ich oczek, drutów i rodzaj splotu mają kluczowe znaczenie podczas przesiewu. Sita gumowe mają swą przewagę nad sitami wykonanymi ze stali i dotyczy ona ich wytrzymałości. Sztuczne komponenty, jakie je tworzą, gwarantują długi okres bezawaryjnego użytkowania. Nie ulegają one korozji i nadmiernym obtarciom.
Warto także wspomnieć o tym, że w przeciwieństwie do sit stalowych, sita te emitują znacznie mniej hałasu, przez co warunki pracy w danym zakładzie ulegają poprawie. Ponadto w trakcie swojej pracy nie wydzielają one dużej ilości pyłu, co jest korzystne dla dróg oddechowych pracujących wokół nich ludzi.
Nie sposób nie wymienić także ich funkcji samooczyszczania, która możliwa jest dzięki drgającej w nich membranie.
Ich wadą jest to, że mogą one nie radzić sobie z wyjątkowo dużymi obciążeniami, a ponadto są one droższe niż sita wykonane ze stali.