Korniki i metody ich tępienia

Korniki to bardzo popularne owady przybierające postać chrząszczy, które występują w różnych zakątkach świata.

Żyją one w lasach i mają istotny wpływ na ich ekosystem, ponieważ doprowadzają do obumierania osłabionych drzew. Owady te występują również na terenie naszego kraju. W Polsce jednym z powszechniejszych gatunków jest kornik drukarz posiadający ciemnobrązowy kolor i rozmiar sięgający 4-5 mm. Oprócz niego w polskich lasach występuje wiele innych rodzajów korników. Okazuje się, że niektóre z nich potrafią zaatakować elementy drewniane znajdujące się w domach.

Korniki i metody ich tępienia

Zwalczanie korników w różnych środowiskach

Oczywiście nadmierna działalność korników może mieć negatywny wpływ na stan lasów. W związku z tym lokalne podmioty nadzorujące ich stan, muszą regularnie kontrolować stan drzew i reagować na wszelkiego rodzaju działalność szkodliwych owadów w postaci korników. W razie potrzeby konieczne jest zarządzenie odłowu lub likwidacji korników, jeśli ich ilość w danej strefie będzie zbyt duża. Sposobem walki może być wycinanie drzew dotkniętych przez korniki i ich larwy albo stosowanie specjalnych skrzynkowych pułapek feromonowych. Można też pomyśleć o zwiększeniu populacji ptaków, takich jak dzięcioł trójpalczasty.

Korniki, a właściwie szkodniki drewna mogą pojawiać się również w domach i innych wnętrzach, gdzie atakują elementy konstrukcyjne, dekoracyjne czy też meble. W takim przypadku konieczna jest profesjonalna analiza fachowców oraz zastosowanie odpowiedniej metody zwalczania. Dobrym pomysłem jest przede wszystkim gazowanie, czyli fumigacja budynku. Jest on odpowiednio uszczelniony specjalnymi foliami, a następnie wprowadza się do niego gaz, który dociera do wszelkich zakamarków i skutecznie likwiduje szkodniki. Oprócz tego można samodzielnie stosować różnego rodzaju impregnaty i preparaty do walki z tymi owadami.

Sposobów na korniki jest bardzo wiele. Na szczęście wiele cennych informacji oraz ofert można znaleźć w Internecie.