Jak dobrać donice do kwiatów naszym domu

Kiedy sadzimy młodą roślinne często wybieramy małą doniczkę która pozwoli jej odpowiednio się ukorzenić, dzięki dobrze dobranym rozmiarom zadbamy także o właściwą wilgotność gleby.

W miarę wzrostu konieczna będzie zmiana doniczki na większą, dzięki czemu układ korzenny będzie mógł się rozwijać, co pozwoli na dalszy wzrost łodygi oraz kwitnienie. Możemy wybrać donice różnych z materiałów, mogą być to donice ceramiczne, plastikowe, obecnie coraz częściej kupujemy także ozdobne donice drewniane które można wykorzystać również w ogrodzie.

Jak dobrać donice do kwiatów naszym domu

Donice drewniane do domu i ogrodu

Donice powinny umożliwiać nawodnienie, na spodzie znajdują się zazwyczaj otwory które umożliwiają spływanie nadmiaru wody do podstawki. Dzięki temu regulujemy wilgotność, w przypadku wielu gatunków roślin zbyt duża wilgotność mogłaby powodować gnicie korzeni. Pamiętajmy, iż zbyt duża donica mogłaby powodować wzrost korzeni kosztem łodygi, dlatego kiedy chcemy wymienić donice na większą możemy wybrać o dwa lub trzy centymetry większą średnicę. Donice dobieramy w zależności od rodzaju rośliny, w przypadku palmy będziemy wybierali donicę wysoką oraz wąską, co zapewni właściwe warunki, możemy wybrać także doniczki nawadniające do paproci które potrzebują większej ilości wody.

Dostępne są także donice do storczyków, mogą być to donice półprzezroczyste, przystosowany do różnego rodzaju gleby, często będziemy wykorzystywali także korę, glebę dobraną w zależności od rodzajów i gatunków roślin. Pielęgnacja roślin może być dość skomplikowanym procesem zwłaszcza jeżeli nie zawsze możemy dostarczyć odpowiednią ilość światła, dlatego warto zadbać o prawidłową donice, odpowiedni poziom wilgotności. Będzie to także element dekoracyjny. Najczęściej donicę stawiamy na parapecie jednak można wybrać donice wiszące, które bardzo dobrze będą pasowały w naszej kuchni czy w ogrodzie. Ciekawym rozwiązaniem będą donice drewniane lub rattanowe.

Dobrym wyborem do ogrodu mogą być drewniane donice, które możemy pomalować na wiele różnych kolorów, możemy zakupić także gotowe odpowiednio zaimpregnowane. Donica z drewna może stać się bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym naszego ogrodu, możemy wybrać różne kształty, wielkości, z pewnością może być to alternatywa dla zwykłych donic plastikowych.