Gdzie zdobyć podstawową wiedzę o bezpieczeństwie pracy?

Każdy pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia swoim pracownikom bezpiecznych warunków pracy. By dopilnować tego obowiązku, prawo pracy przewiduje konieczność przeprowadzania okresowych szkoleń bhp, w trakcie których pracownik zyskuje wiedzę i umiejętności niezbędne do zapewnienia sobie odpowiedniego środowiska pracy. W jakich terminach należy wykonywać te szkolenia? Kto może je przeprowadzać i jak one wyglądają? Odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

W jakim trybie powinny odbywać się szkolenia z zakresu bhp?

Szkolenia bhp kojarzą się nam głównie z nudnym wykładem prowadzonym w ciasnej sali lub biurze. Nie musi tak jednak być. Odpowiednio przygotowane szkolenie podniesie poziom motywacji pracowników i sprawi, że będą oni uważniejsi w trakcie wykonywania codziennych obowiązków.

Ciekawym sposobem na profesjonalne wdrożenie bhp jest zatrudnienie specjalistów z branży szkoleniowej, którzy potrafią dopasować treści tak, by prezentacja była interesująca. Osoby takie znajdziemy na stronie https://bhpiww.pl należącej do firmy zajmującej się przeprowadzaniem szkoleń bhp oraz UTD. Szkolenia bhp możemy prowadzić również w wersji zdalnej, jednak należy tu pamiętać, że możliwość taka istnieje tylko w przypadku szkoleń okresowych, a nie wstępnych.

Jakie szkolenia bhp wyróżniamy?

Każda osoba, która zatrudnia się na danym stanowisku, powinna nie tylko posiadać odpowiednie uprawnienia, ale również przejść szkolenie umożliwiające jej bezpieczną i higieniczną pracę. Oczywiście istnieją jeszcze szkolenia specjalistyczne takie jak https://www.bhpiww.pl/uprawnienia-na-zwyzki-podnosniki-podesty/, które umożliwiają pracownikowi podjęcie pracy wymagającej obsługi specjalnych pojazdów, jednak podstawą są zawsze szkolenia bhp. Warto pamiętać, że wyróżniamy dwa typy szkoleń bhp: wstępne oraz okresowe.

1. Szkolenie wstępne

Ma ono miejsce przed dopuszczeniem nowo zatrudnionego pracownika do pracy na danym stanowisku. Takie spotkanie powinno odbywać się stacjonarnie i być przeprowadzane przez odpowiednio wykwalifikowaną osobę. Zazwyczaj składa się ono z dwóch etapów: szkolenia ogólnego oraz instruktażu stanowiskowego.

Celem pierwszego z nich jest zapoznanie pracownika z ogólnymi przepisami bhp oraz zasadami udzielania pierwszej pomocy. Z kolei instruktaż stanowiskowy ma na celu zapoznanie pracownika z jego nowym środowiskiem pracy oraz ryzykiem zawodowym związanym z jej wykonywaniem. Odbycie wstępnego szkolenia bhp powinno zostać udokumentowane za pomocą karty szkolenia wstępnego, którą przechowujemy w aktach osobowych.

2. Szkolenie okresowe

Szkolenie okresowe ma na celu aktualizację oraz ugruntowanie wiedzy i umiejętności z zakresu bhp. Może być ono prowadzone w formie kursu, seminarium oraz samokształcenia, a jego częstotliwość zależy od wykonywanej pracy, stanowiska i branży zawodowej:

  • osoby na stanowiskach kierowniczych – nie rzadziej niż raz na 5 lat,

  • osoby zatrudnione na stanowiskach robotniczych – nie rzadziej niż co 3 lata ( w przypadku osób wykonujących prace zagrażające życiu lub zdrowiu raz na rok),

  • pracownicy inżynieryjno-techniczni oraz osoby pracujące w służbie bhp – nie rzadziej niż co 5 lat,

  • osoby na stanowiskach administracyjno-biurowych zatrudnieni w zakładach o dużym zagrożeniu życia i zdrowia – nie rzadziej niż raz na 6 lat.

Warto również wspomnieć, że szkolenia okresowe w formie online mogą dotyczyć jedynie pracowników inżynieryjno-technicznych oraz administracyjno-biurowych, a także osoby na stanowiskach kierowniczych.