Aplikacje do zdalnego sterowania oświetleniem – czy warto je instalować?

Rynek oświetleniowy zmienia się obecnie bardzo dynamicznie. Coraz intensywniej wykorzystuje się bowiem w tej branży nowoczesne technologie, które odważnie wkraczają do domowych wnętrz, stając się już nie tylko ciekawostką, ale w wielu przypadkach również chętnie wybieranym standardem. Jednym z rozwiązań, które cieszą się wielkim zainteresowaniem właścicieli domów i mieszkań, stają się choćby systemy oświetleniowe, sterowane przy pomocy aplikacji mobilnych. Co to takiego i czy faktycznie takie produkty są warte wykorzystania w domowych wnętrzach? Kiedy opłaca się na nie postawić, by poprawić komfort funkcjonowania w domowej przestrzeni? O tym opowiemy w dalszej części artykułu.

Czym jest inteligentne oświetlenie i sterowanie zdalne?

Inteligentne lampy to rozwiązania niezmiernie praktyczne. W tym przypadku wykorzystuje się bowiem modele, które włącza się do domowej sieci WiFi, co pozwala na wygodną komunikację między nimi a centralnym komputerem oraz aplikacją do zdalnego sterowania.

Takie rozwiązania przynoszą wiele zalet, z których chętnie korzystają użytkownicy, gdyż pozwalają one zwiększyć komfort, funkcjonalność i ergonomię oświetlenia wszystkich pomieszczeń.

Smart lampy wykorzystują nowoczesne źródła światła LED. Oznacza to, że urządzenia tego typu są szczególnie energooszczędne, wpisując się w najwyższe klasy energetyczne. Takie produkty są zatem wygodne w używaniu, generują znacznie niższe koszty eksploatacyjne niż standardowe żarówki, a przy tym można je uznać nawet za rozwiązania przyjazne środowisku naturalnemu.

Smart aplikacje do sterowania oświetleniem – co to takiego?

Lampy działające za pośrednictwem sieci WiFi, mogą być sterowane przy pomocy mobilnej aplikacji. Programy tego typu instaluje się bezpośrednio na telefonie lub tablecie z systemem Android lub iOS. Aby zyskać pełną kontrolę nad wszystkimi punktami oświetleniowymi w domu, wystarczy mieć tylko dostęp do Internetu.

Warto wspomnieć również o tym, że choć aplikacje wyróżniają się olbrzymią funkcjonalnością, to bynajmniej nie jest to jedyna opcja. Nawet po zainstalowaniu tego rozwiązania wciąż ma się też dostęp do sterowania lampami przy pomocy innych narzędzi, w tym włączników naściennych lub komend głosowych. W przypadku włączników wystarczy zainwestować w szklane panele, które oferuje sklep https://gajwer.pl/. Wygodne w użytkowaniu, eleganckie, a do tego nadające się do zintegrowania nie tylko z oświetleniem, ale i innym urządzeniami, np. klimatyzacją czy roletami zewnętrznymi.

Dlaczego zatem warto zdecydować się właśnie na aplikacje do kontrolowania domowych lamp? Kilka najważniejszych powodów podamy poniżej.

Najważniejsze zalety aplikacji do sterowania zdalnego

Podstawową zaletą aplikacji mobilnej do sterowania oświetleniem jest oczywiście wielki komfort stosowania takiego rozwiązania. Możliwość sterowania wszystkimi lampami w domu i ogrodzie (oczywiście tymi wpisanymi do systemu smart) ma się zawsze na wyciągnięcie ręki, bo przecież takie urządzenia mobilne większość osób ma najczęściej na każdym kroku przy sobie.

Aplikacje są proste w użyciu i niezmiernie intuicyjne, by jak najbardziej uprościć procedurę uruchamiania lub wygaszania lamp oraz regulowania poszczególnych parametrów światła. Nowoczesne żarówki LED pozwalają bowiem na sporą dowolność w kreowaniu warunków oświetleniowych. Przez aplikację bez trudu można zmienić temperaturę barwową oraz dopasować kolor światła – do wyboru ma się w zasadzie wszystkie barwy z szerokiej palety RGB. Dzięki temu oświetlenie we wnętrzu jest nie tylko w pełni funkcjonalne, ale również niezmiernie dekoracyjne.

Co jeszcze można zyskać? Za pośrednictwem aplikacji nie tylko na bieżąco reguluje się oświetlenie, ale też zapisuje ustawienia do wykorzystania w przyszłości. Tak powstają praktyczne harmonogramy oświetleniowe, czyli możliwość czasowego uruchamiania poszczególnych lamp lub grup źródeł światła o wskazanej godzinie, konkretnego dnia. Inną funkcją jest tworzenie scen świetlnych. Co to takiego? To sposób na zapamiętanie ustawień każdej z lamp we wnętrzu do późniejszego odtworzenia. Dzięki temu jednym kliknięciem tworzy się scenerię do romantycznej kolacji lub idealne warunki do pracy w ramach home office.

Aplikacje mobilne – nowoczesne oblicze domowego oświetlenia

Aplikacje mobilne to genialna opcja dla miłośników praktycznych rozwiązań. Świetnie sprawdzają się w domach prywatnych, choć warto też rozważyć wykorzystanie ich we wnętrzach biurowych. Przy dużej ilości korzyści, które przynosi ten typ sterowania zdalnego, można uznać, że takie produkty mają przed sobą naprawdę iście świetlaną przyszłość.