Rodzaje napędów w windach – jaka jest prędkość windy w bloku?

Windy osobowe - jaka jest ich prędkość w bloku

Windy są znaczącym ułatwieniem codziennego życia, szczególnie gdy mieszka się lub pracuje na wysokim piętrze. Obecne są w coraz większej ilości nieruchomości i stanowią podstawową formę pokonywania kondygnacji dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Budowa wind różni się w zależności od ich zastosowania oraz miejsca montażu. Różni się również rodzaj wykorzystywanego w nich napędu. Jakie napędy są wykorzystywane i na czym polegają różnice? Wyjaśnimy to poniżej.

Jakie rodzaje napędów wykorzystywane są w windach?

Windy montowane są głównie w nowych budynkach, gdzie już na etapie projektu uwzględniana jest konieczność wydzielenia specjalnego miejsca na szyb oraz maszynownię. W przypadku dobudowywania windy w już istniejących nieruchomościach pojawia się często problem ze znalezieniem wystarczającej ilości miejsca. Umiejscowienie i rozmiar maszynowni zależny jest od rodzaju napędu. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie komodo-windy.pl, wykorzystywane są napędy elektryczne oraz hydrauliczne. Różnią się one sposobem działania, udźwigiem, rozmiarem maszynowni oraz możliwym miejscem jej usytowania.

Jak działa napęd hydrauliczny?

Coraz większą popularnością w świecie wind cieszą się napędy hydrauliczne. Opierają się one na prawie Pascala i wykorzystują ciśnienie cieczy do unoszenia windy w szybie. Ich największą zaletą jest możliwość usytuowania maszynowni w odległości nawet 20 metrów od szybu windy. Do samego szybu poprowadzone są z niej jedynie przewody hydrauliczne i wiązka przewodów elektrycznych umożliwiająca sterowanie. Ta forma napędu charakteryzuje się dużym udźwigiem, dzięki czemu stosowana może być również przy szybach towarowych, czy nawet samochodowych. Dużo informacji na ten temat znaleźć można w artykule „Jakie są różnice pomiędzy windą osobową, towarową i gastronomiczną”, który wyjaśnia różnice pomiędzy różnymi rodzajami wind. Napęd hydrauliczny jest też wybierany często w nieruchomościach, które pierwotnie nie były wyposażone w windy, a ze względu na swoją konstrukcję nie mają możliwości montażu napędu w obrębie dobudowanego szybu.

Rodzaje napędów w windach

Jakie są zalety napędu elektrycznego?

Najczęściej spotykanym rodzajem napędów w windach osobowych jest napęd elektryczny. Opiera się on na specjalnie zaprojektowanej wyciągarce elektrycznej, zasilanej i sterowanej z szafy sterowej. Umiejscowiony jest zazwyczaj na piętrze technicznym lub w specjalnym pomieszczeniu umieszczanym na dachu budynku, nad szybem windy. Wadą tego rozwiązania jest utrudniony dostęp do elementów napędowych, który możliwy jest jedynie z dachu kabiny. Zaletą napędu elektrycznego jest niższa cena od napędu hydraulicznego oraz szybkość działania. Rekompensuje to niższy udźwig i świetnie się sprawdza w wysokich budynkach mieszkalnych i usługowych. Napęd elektryczny montowany jest najczęściej w nowopowstałych budynkach, ponieważ musi być on uwzględniony w planie budynku ze względu na rozmiary maszynowni oraz jej usytuowanie.

Z jaką prędkością poruszają się windy?

Napędy poza sposobem działania różnią się również szybkością pracy. Hydrauliczne są zdecydowanie wolniejsze, z tego też względu najczęściej używa się ich do wind towarowych i samochodowych. Napędy elektryczne zapewniają prędkość na poziomie od 1 do 2,5 metra na sekundę. Szybkość windy jest szczególnie istotna w wysokich budynkach mieszkalnych, ponieważ wpływa bezpośrednio na komfort ich wykorzystywania. Na rynku dostępne są specjalne napędy o większych prędkościach, które wykorzystywane są w najwyższych budynkach. Prędkość maksymalną ograniczają regulacje budowlane, które muszą brać pod uwagę bezpieczeństwo pasażerów. Ważne jest, by zachowana została równowaga pomiędzy wydajnością i komfortem użytkowania.