Korzystnie prezentujące się osiedle mieszkaniowe to nie tylko zadbane budynki, ale także z pozoru mało istotne elementy. Należą do nich kubły na śmieci. Trudno zaprzeczyć, że nieutrzymywanie porządku w miejscu wyrzucania odpadów wiąże się z wieloma problemami – zarówno estetycznymi, jak i higienicznymi. Jak im zapobiec? Odpowiedzią może być zabudowa śmietnika.
Wiaty śmietnikowe – nieodłączny element osiedli
Wiaty i altany śmietnikowe najczęściej można zobaczyć na osiedlach mieszkaniowych. To one pozwalają wyodrębnić miejsce do wyrzucania śmieci oraz ukryć wydobywające się ze śmietników odpady. Nierzadko są też skutecznym sposobem na to, by odwrócić uwagę od zaniedbanych kubłów na śmieci. Dzięki temu okolica prezentuje się korzystniej, a wycieczka do śmietnika jest zwyczajnie przyjemniejsza.
Estetyka, funkcjonalność i wygoda, czyli dlaczego warto zadbać o zabudowę śmietnika
Zaletą zamontowania wiat śmietnikowych, która wychodzi na pierwszy plan, jest zwiększona estetyka osiedla. Zabudowy tego typu są wykonane z dbałością o każdy szczegół – nic dziwnego, że prezentują się dobrze. Nie można jednak pominąć tak istotnej kwestii, jaką jest użyteczność. To dzięki altanom nieprzyjemny zapach nie rozprzestrzenia się po okolicy, a wiatr nie roznosi odpadów w dalsze części osiedla. Warto zaznaczyć, że ochrona przed deszczem lub śniegiem także jest bardzo praktycznym aspektem. Zadaszenie sprawia, że śmieci nie namakają – a przez to nie stają się ogromnym siedliskiem drobnoustrojów. Taki element jest także ułatwieniem dla mieszkańców – dzięki niemu nie trzeba stać w deszczu podczas wyrzucania śmieci.
Wiaty i osłony śmietnikowe – jakie są ich rodzaje?
Decydując się na montaż wiaty śmietnikowej w danym miejscu można dopasować jej rodzaj w zależności od potrzeb mieszkańców lub stylistyki okolicy. Dostępne są m.in. zadaszenia półotwarte, zamykane na klucz lub kłódkę, a także z bramą przesuwną lub uchylną. Ściany zwykle produkowane są z drewnianych, blaszanych lub poliwęglanowych elementów. Praktycznym rozwiązaniem jest przezroczysty dach wykonany z poliwęglanu komorowego lub litego, dzięki czemu do wiaty dostaje się większa ilość światła przy pełnej zabudowie.
Postawienie wiaty śmietnikowej nie jest wymagającą czynnością. Pracę zleca się firmie, która świadczy tego typu usługi. Warto zaznaczyć, że fachowcy wykonują zabudowy zgodnie z wymaganiami klientów (np. określenie wymiarów i materiałów, z których ma zostać stworzona zabudowa). Możliwe więc jest wdrażanie własnych pomysłów.