Co to jest schodołaz i do czego takie urządzenie służy?

Schodołaz jest to urządzenie, dzięki któremu transport osób niepełnosprawnych po schodach jest znacznie łatwiejszy, szybki i bezpieczny.

Możemy schodołazów na kółkach lub gąsienicach używać zarówno w domu, jak i poza nim, umożliwiając poruszanie się osób niepełnosprawnych po schodach. Schodołazy mogą być obsługiwane ręcznie lub elektrycznie, są to urządzenia dostosowane do wszystkich modeli wózków inwalidzkich zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Niektóre modele mogą posiadać siedzisko do przewożenia osób starszych lub niepełnosprawnych.

Co to jest schodołaz i do czego takie urządzenie służy?

Różne rodzaje schodołazow można wypożyczyć

W przeciwieństwie do pomostów i podjazdów stacjonarnych, a także wind, schodołazy dla osób niepełnosprawnych zawsze wymagają operatora, którego umiejętności i siła fizyczna są niezbędnymi warunkami dla zapewnienia bezpieczeństwa pasażera. W rzeczywistości pokonywanie schodów za pomocą schodołazu wymaga znacznej interakcji między operatorem a przenoszoną po schodach osobą niepełnosprawną, która musi być utrzymana w równowadze podczas poruszania się. Problem utrzymania równowagi jest niezwykle wymagający dla operatora ręcznego schodołazu na kółkach, dlatego schodołazy zasilane elektrycznie są w wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem.

Ręcznie obsługiwane schodołazy na kółkach nadają się tylko do transportu na krótkich schodach bez stromego nachylenia. Nawet jeśli schodołazy są wyposażone w mechanizmy zabezpieczające, które ułatwiają pracę operatora, nadal wymagają więcej siły fizycznej do obsługi niż schodołazy elektryczne lub gąsienicowe. Bezpieczeństwo osoby niepełnosprawnej jest całkowicie zależne od umiejętności i siły fizycznej operatora schodołazu.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów i modeli schodołazów w różnych cenach, możemy także znaleźć takie urządzenia używane przykładowo na stronie e-schodolazy.com.pl. Gąsienicowe schodołazy to połączenie mobilności i bezpieczeństwa, ale liczy się również jakość podczas decyzji o rodzaju urządzenia. Tego typu schodołazy są bezpieczniejsze również dla operatora, a powodem jest to, że ciężar osoby niepełnosprawnej plus ciężar wózka inwalidzkiego jest przenoszony na klatkę schodową. W związku z tym operator porusza wózkiem inwalidzkim przy mniejszym wysiłku niż w przypadku korzystania ze schodołaza na kółkach, nie musi także utrzymywać wózka w równowadze przez cały czas poruszania się po schodach.