Hale magazynowe wykorzystywane są przez firmy z różnych branż. O ich zaletach przekonały się już zarówno przedsiębiorstwa produkcyjne czy właściciele hurtowni, jak i firmy logistyczne oraz spedycyjne. Jak powstaje hala magazynowa, jak wybrać jej wykonawcę i co można w niej przechowywać?
Jak buduje się stalowe hale magazynowe?
Proces budowy hali magazynowej najłatwiej jest podzielić na dwa etapy. Pierwszym z nich jest przygotowanie projektu budowlanego, przy czym musi on zostać poprzedzony konsultacjami z wykwalifikowanymi doradcami. Powinien on także uwzględniać wszelkie potrzeby oraz oczekiwania klienta – dzięki temu powstające hale magazynowe idealnie wpiszą się w profil prowadzonej przez firmę działalności.
Drugi etap obejmuje już sam transport poszczególnych elementów konstrukcji oraz jej montaż na placu budowy. Podstawową cechą odróżniającą ten proces od wznoszenia obiektów murowanych jest to, że powstają one w znacznie krótszym czasie. Budowa stalowej hali magazynowej trwa zwykle kilka tygodni, co pozwala na zaoszczędzenie przez firmę nie tylko pieniędzy, ale również cennego czasu.
Wybieramy wykonawcę hali – na co zwrócić uwagę?
Wiemy już, jak wygląda proces powstawania hali magazynowej. Cofnijmy się więc do momentu, w którym wybieramy jej wykonawcę – na co trzeba zwrócić uwagę, by podjąć możliwie najlepszą decyzję? Wyboru na pewno nie należy dokonywać w pośpiechu – w końcu zależy nam na tym, by spośród licznych ofert znaleźć tę, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania.
Wytrzymałą i dostosowaną do naszych potrzeb halę magazynową może nam zaoferować jedynie doświadczony, rzetelny wykonawca. Podczas przeglądania ofert z pewnością niejednokrotnie natkniemy się na prawdziwie okazyjne propozycje, jednak nie zawsze idą one w parze z wysoką jakością. Przed wyborem wykonawcy hali magazynowej dobrze jest zatem sprawdzić dotychczasowe realizacje oraz referencje danej firmy. W ten sposób dość łatwo możemy ocenić zarówno kompetencje, jak i wiarygodność konkretnego wykonawcy.
Gdy wytypujemy jedną lub kilka firm, warto dowiedzieć się, jakich materiałów one używają. Jest to niezwykle istotny aspekt, gdyż to właśnie od nich w głównej mierze zależy trwałość i bezpieczeństwo całej konstrukcji. Upewnijmy się, że są to najwyższej jakości elementy, zapewniające długie i bezproblemowe korzystanie z hali.
Gdy wybierzemy już odpowiedniego wykonawcę, pozostaje nam jedynie oczekiwać na efekty jego pracy. Należy oczywiście kontrolować postęp budowy, co pozwoli nam ocenić, czy cały proces przebiega zgodnie z wcześniejszymi założeniami. Jednak solidny partner biznesowy zawsze będzie rozwiewał nasze wątpliwości czy poinformuje nas w razie napotkanych w trakcie prac trudności.
Hale magazynowe – jakie mają zalety?
Stalowe hale magazynowe to rozwiązanie, z którego chętnie korzystają firmy z różnych branż. To właśnie ich uniwersalność jest jedną z ich najważniejszych zalet – na budowę hal magazynowych decydują się między innymi przedsiębiorstwa produkcyjne, hurtownie, firmy logistyczne czy spedycyjne. Ta cecha umożliwia też dostosowanie konstrukcji do potrzeb konkretnego klienta. Co należy podkreślić, nie chodzi tu wyłącznie o rozmiar hali, ale także rodzaj i liczbę okien oraz drzwi, oświetlenie czy dodatkowe wyposażenie. Coraz częściej wykonawcy oferują również inne udogodnienia, takie jak termoizolacja.
Istotną zaletą stalowych hal magazynowych jest też ich modułowa konstrukcja. To popularne, powszechnie stosowane rozwiązanie, dzięki któremu w razie potrzeby możemy niemal w dowolnej chwili, w szybki i łatwy sposób rozbudować halę o dodatkowy moduł, zwiększając tym samym jej powierzchnię. Za wyborem stalowej hali magazynowej przemawia także jej wysoka wytrzymałość oraz odporność na warunki atmosferyczne. Warto w tym miejscu przypomnieć również o czasie powstawania konstrukcji – znacznie krótszym niż w przypadku budowli murowanych.
Co można przechowywać w halach magazynowych?
Uniwersalność stalowych hal magazynowych polega nie tylko na możliwości ich dopasowania do naszych oczekiwań – dotyczy ona też ogromnej różnorodności towarów, jakie można w nich przechowywać. Stalowe hale magazynowe to odpowiednie miejsce między innymi dla rozmaitych surowców, urządzeń czy materiałów, które są w nich dobrze chronione przed działaniem czynników zewnętrznych.