Firmy, które prowadzą prace ziemne, powinny posiadać odpowiednie mapy, na których zaznaczone będą linie przesyłu gazu, elektryczności, wodociągi.
Dzięki temu można uniknąć problemów, jak również na podstawie dawnych map można ustalić nowe drogi przebiegu infrastruktury.
W jaki sposób oznacza się rury oraz okablowanie biegnące pod ziemią
Często w przypadku prac przy starych rurociągach, kablach, firmy mają problem z lokalizacją, określeniem długości czy też głębokości, na jakiej umieszczonej jest dany przewód. Dlatego obecnie projektując i budując nowe rurociągi stosuje się zaawansowany systemy oznaczania. Są to dość tanie oraz bardzo skuteczne sposoby, które pozwalają na stworzenie mapy za pomocą czytnika znajdującego się na powierzchni. Lokalizatory mogą być programowane, możemy umieścić w nich różnego typu dane, które będą mówiły o rodzaju infrastruktury, głębokości, jak również mogą przechowywać wiele innych danych. Lokalizatory działają na różnych częstotliwościach w zależności od rodzaju infrastruktury, będą to inne częstotliwości dla gazociągów, światłowodów, kanalizacji, wodociągów oraz linii energetycznych.
Często stosowane są także słupki oznaczeniowe oraz słupki pomiarowe, które mogą zbierać różnego rodzaju informacje na temat infrastruktury, przykładowo ciśnienia czy prędkości przepływu w przypadku linii gazowych. Ważne jest także odpowiednie zabezpieczenia linii, mogą być to płyty ochronne czy też specjalne koryta kablowe, które służą do układania kabli energetycznych w ziemi. Metalowa konstrukcja chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi, stosuje się w różnych gałęziach budownictwa, przemysłu, również w przypadku korytarzy kolejowych czy też w telekomunikacji.
Różnego typu systemy oznakowania i lokalizacji możemy nabyć na stronie ptsrabka.pl. Znajdziemy tam wiele systemów stosowanych w gazownictwie, telekomunikacji, energetyce, wodociągach oraz wielu innych branżach, dzięki temu można prawidłowo oznaczyć infrastrukturę podziemną, co znacznie ułatwi planowanie oraz remonty.