Prawdopodobnie większość osób przygotowujących się, choćby do montażu okien lub też mających jakieś doświadczenie w tej kwestii, słyszała o piance montażowej.
Jest to materiał, który przez dość długi czas cieszył się sporą popularnością i to głównie właśnie go stosowano przy czynnościach, przygotowujących budynek do wykonania w nim prac wykończeniowych. Jest dość wygodny w aplikowaniu, ale nie pozbawiony wad, dlatego coraz częściej zastępowany jest alternatywnym i bardziej nowoczesnym rozwiązaniem, czyli taśmą rozprężną. Czym jest taśma rozprężna? Kiedy się ją stosuje? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule.
Taśma rozprężna – czym tak właściwie jest?
Taśma rozprężna to samoprzylepna i elastyczna taśma piankowa, która zabezpieczona jest środkami impregnującymi, skutecznie chroniącymi ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak warunki atmosferyczne, na przykład deszcz i śnieg. Do stworzenia jej wykorzystuje się, chociażby żywicę syntetyczną.
Taśma rozprężna jest wytrzymała i niestraszne jej są nawet bardzo niskie i wysokie temperatury. Co więcej, jest dostępna w wielu różnych rozmiarach, które można odpowiednio dopasować do swoich potrzeb. Posiada sporo zalet oraz ma właściwości, dzięki którym zyskuje coraz więcej sympatyków. Jest wygodna w użyciu, dzięki czemu stosowanie jej przechodzi sprawnie i szybko. Jest też trwała, świetnie wykonuje swoją pracę, a poza tym wyróżnia się na tle „konkurencji”.
Zastosowanie taśmy rozprężnej
Taśmę rozprężną można zastosować przede wszystkim podczas montażu okien, do ościeżnic okiennych. Jest to materiał bardzo pomocny i skuteczny przy uszczelnianiu połączeń budowlanych jak na przykład elewacja czy framugi drzwi. Zabezpiecza więc budynek i uszczelnia go, aby móc następnie przystąpić do prac wykończeniowych.
Dzięki temu, że taśma rozprężna jest materiałem trwałym i odpornym, bez problemu stosować go można zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Ponadto duży wybór co do rozmiaru sprawia, że łatwo jest dopasować ten materiał do wielkości danej szczeliny, którą chcemy wypełnić.
Dlaczego warto wybrać taśmę rozprężną?
Taśma rozprężna ma wiele zalet. Porównując ją do wcześniej wspomnianej pianki montażowej, taśma rozprężna jest bardziej odporna na zniszczenia. Pianka gwarantuje co prawda dokładne uszczelnienie, ale jednocześnie jest materiałem bardzo chłonnym, przez co przyjmuje za dużo wilgoci. Następstwem tego mogą być przykre i uciążliwe, efekty, jak pleśń i grzyb. Pod tym względem taśma rozprężna góruje nad pianką montażową, ponieważ jest zdecydowanie bardziej odporna na działanie czynników atmosferycznych, w tym wilgoci. Stosowanie taśm rozprężnych ogranicza więc niebezpieczeństwo pleśni i grzybów do niemal zera.
Kolejnym niezaprzeczalnym plusem taśmy rozprężnej jest to, że ma świetne właściwości dźwiękoszczelne, które pozwalają na skuteczne wygłuszanie budynków, zwiększając nasz komfort. Ponadto jest też wyborem ekonomicznym, dzięki temu, że bardzo dokładnie pokrywa wszystkie szczeliny, skutecznie chroniąc przed zimnem i wiatrem, co z kolei w naturalny sposób przekłada się na zwiększenie energooszczędności.