W jaki sposób geodeci dzielą działki na mniejsze

Większość ludzi widzi tylko przez chwilę, co robi geodeta, kiedy widzi osobę stojącą przy drodze i dokonującą pomiarów terenu za pomocą instrumentu geodezyjnego.

Nawet jeśli zatrudnisz geodetę do zbadania granic twojej nieruchomości, możesz zobaczyć go z ekipą terenową szukającą dowodów narożnych. Następnie możesz zobaczyć ekipę geodezyjną wykonującą pomiary wokół nieruchomości lub ustawiającą nowe znaczniki narożne. Najpierw jednak geodeta przeszuka rejestry publiczne w celu znalezienia aktów prawnych do wszystkich twoich nieruchomości i sąsiadujących z nią działek. Gdy wszystkie akty są naniesione na mapy, geodeci układają je razem jak puzzle, aby mieć pojęcie, jak wszystkie opisy aktów powinny do siebie pasować. Następnie geodeta wyjdzie na posesję wraz z załogą terenową i rozpocznie poszukiwanie narożnych dowodów, o których mowa w opisach aktów. Geodeci odnoszą się do oznaczeń narożnych i wszystkiego, co znajduje się wzdłuż linii granic, które lokalizują jako dowód. Po zakończeniu fazy poszukiwań ekipa terenowa zaczyna lokalizować dowody i wszystko, co mogłoby wpłynąć na własność nieruchomości wzdłuż granic. Jeśli badanie ma na celu podzielenie działki z jakiegokolwiek powodu, wszystkie obiekty wewnątrz nieruchomości są również zlokalizowane. Gdy działka ma być zagospodarowana na wiele działek, wówczas nie tylko zostaną zlokalizowane ulepszenia naziemne, ale także wszystkie ulepszenia podziemne, takie jak kanalizacja sanitarna, gazociąg, linia telefoniczna i tym podobne.

Po zakończeniu lokalizacji dane te są wprowadzane do komputera, na którym znajduje się złożony akt własności.

Firma świadczące usługi geodezyjne Kraków – HiLevel podejmuje się takich zleceń dla klientów. Następnie, korzystając z informacji o akcie oraz z faktycznej lokalizacji dowodów granicznych wraz z lokalizacją ulepszeń, geodeta rozpoczyna fazę analizy. Ta część badania stanowi duże wyzwanie dla geodety, ponieważ musi on uzyskać jak najdokładniejsze dopasowanie linii granic zgodnie z orzecznictwem, przepisami ustawowymi i opisami w aktach.